Zelená pšenica (fotorecept)

Autor receptu: irenaw

Niečo k jarným očistám...a nielen jarným :-)

Suroviny

Postup

  1. Zrno pšenice (alebo špaldy, jačmeňa) premyjeme. Najlepšie, ak viete odkiaľ pšenica pochádza, aby zrno nebolo nejakým spôsobom upravované. Ak nemáte známeho, ani vlastnú úrodu, dá sa kúpiť bio obilie ;-). Môžete nechať zrnká pár hodín až jeden deň namočené, budú rýchlejšie klíčiť. Do širokej plytkej misky dáme vrstvu zeminy. Na to rozsypeme nahusto pšenicu.
  2. Navrch môžeme dať ešte tenkú vrstvu zeminy, ale nie je to nutné. Misku dáme na svetlé miesto a polievame/rosíme podľa potreby.
  3. Používam napríklad tento substrát.
  4. Už to začína zelenieť.
  5. Po 10 dňoch.
  6. Keď majú zelené stonky asi 10-15 cm môžeme začať zbierať "úrodu".
  7. Zelené stonky odšťavíme na odšťavovači. Ideálny je ten, ktorý pracuje na princípe lisu, ten dostane zo stoniek maximum. Dá sa použiť aj mlynček na mak. Alebo mixér. Podľa možností. Mne najviac chutí nápoj z 2-3 hrstí stebiel, 1 veľkého pohára vody, 1 veľkého kyslého jablka. Niekedy pridám šťavu z jedného citróna.
  8. Dôkladne rozmixujeme. Odporúča sa nepoužívať kovové pomôcky, aby sa zachovalo čo najviac cenných látok.
  9. Čistej šťavy sa odporúča skonzumovať 1 štamperlík ráno a 1 večer. Pozor, takáto čistá šťava môže byť niekomu zo začiatku ťažká na žalúdok. Najviac účinných látok má do 30 minút po vylisovaní.
  10. Zmixovanú hmotu môžeme precediť cez plátno. Dá sa dobre vyžmýkať takmer do sucha. Až zostane len guľka zelenej "plsti" ;-).
  11. Ak by ste zrno ďalej polievali, zas vyrastie, ale najviac cenných látok je v prvých stonkách, potom je už semiačko vyčerpané. Ostrihané strnisko používam ako jarnú dekoráciu.
  12. Prečo tu zas píšem také čudo nejedlé, zelené, s ktorým sa treba toľko babrať... Nie je to môj výmysel, vo svete sa táto šťava konzumuje dávno. Keď si ju dáte ráno nalačno, povzbudí vás ako káva. Obsahuje enzýmy, minerály, vitamíny. Je výborná pri jarnej očiste, pomáha telo zbavovať toxínov. Posilňuje imunitu. Je zásadotvorná, pomáha pri prekyslení organizmu... To len veľmi stručne, skúste pogoogliť "wheat grass, barley grass, spelt grass, zelené obilí".
  13. Keď už máte tú pšenicu, časť si dajte naklíčiť do trošky vody, pravidelne premývajte a počkajte až budú klíčky veľké ako samotné zrnko. Osušte, nasucho opečte, chutí ako oriešky. Takto je výborná aj raž, jačmeň, špalda.