Zajačí chrbát v hubovom fáši s tekvicou

Autor receptu: redakcia

4
porcie
45 minút
príprava
60 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Umytý a osušený chrbát odblaníme, odrežeme konce tak, aby vznikli štyri rovnako hrubé časti. Mäso osolíme, okoreníme, zvinieme do potravinovej fólie a odložíme do chladničky. Na fáš osmažíme na masle nasekanú šalotku spolu s cesnakom. Pridáme nakrájané huby a tymian. Pražíme, kým sa neodparí prebytočná voda z húb. Zmes necháme vychladnúť. Pečivo namočíme do mlieka a vyžmýkame.
  2. Konce mäsa z chrbta zomelieme spolu hubami a pečivom najemno. Pridáme vajce, osolíme a okoreníme. Fáš nanesieme na štyri kusy dostatočne veľkej potravinovej fólie. Na fáš uložíme vychladené mäso. Zvinieme a konce fólie stiahneme. Valčeky mäsa varíme vo vriacej vode 12 minút, potom vyberieme a odbalíme z fólie. Preložíme na pekáč, potrieme roztopeným maslom a pečieme pri 165 °C 8 – 10 minút.
  3. Tekvicu dôkladne umyjeme, nešúpeme ju. Zrežeme konce, prepolíme a vyberieme jadierka. Potom nakrájame na mesiačiky. Uložíme na pekáč, potrieme olejom, osolíme, okoreníme a pridáme natrhaný tymian. Pečieme pri 160 °C 25 minút. Na polentu necháme zovrieť mlieko. Medzitým zomelieme orechy. Do vriaceho mlieka za stáleho miešania prisypeme polentu, soľ a mleté orechy. Povaríme asi 2 minúty, kým nevznikne hustá kaša. Hotovú polentu vylejeme do vymastenej formy. Necháme stuhnúť a nakrájame na plátky. Plátky polenty opečieme na masle. Poľníček umyjeme a osušíme. Pri podávaní na tanieri pokvapkáme tekvicovým olejom.