Hovädzia polievka

Vietnamská hovädzia polievka „Pho Bo“ (videorecept)

Autor receptu: blogbusker

Domáci recept na obľúbené vietnamské Pho - zdravšia verzia bez glutamanu a barličiek jemu podobných.

4
porcie
10 minút
príprava
320 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Plech vysteľ papierom na pečenie a umiestni doň špikové kosti, zázvor - po výške rozrezaný na dve polovice a cesnak v šupke - tiež rozrezaný (šupka cesnak ochráni pred zhorením). Ďalej pridaj rozštvrtené cibule, spolu s olejom, soľou a korením. Všetko spolu premiešaj a vlož piecť do vyhriatej rúry na 180 °C. Po 25 minútach kosti otoč na druhú stranu, zvýš teplotu na 200 °C a peč ďalších 25 minút.
  2. Ostatné veci, ktoré tiež potrebuješ tesne pred koncom pečenia dobrôt v rúre priviesť k životu, sú celé čierne korenie, badiány a škorica. Daj ich prudko ohriať na suchú panvicu. Mierny oheň a stále miešanie zabránia prihoreniu a o 2 minúty bude tvoja kuchyňa definitívne oveľa aromatickejšie voňať. Po tomto čase panvicu odstav.
  3. Obsah plechu a panvice s koreninami vlož do väčšieho hrnca, na párty pozvi aj hovädzie mäso, cukor, štipku soli (dochucovať budeš ešte v závere slanou rybacou omáčkou) a všetko to zalej 2 litrami studenej vody. Priveď do varu, stíš teplotu sporáku na minimum a var neprikryté presne 2 a pol hodiny. Občasne premiešaj.
  4. Z polievky vyber vyvarený kus mäsa a odlož bokom vychladnúť. Do hrnca dolej zvyšný liter vody, znovu hrniec priveď do varu a var 2 hodiny na minimálnej teplote. Budeš vedieť, že to robíš správne, keď sa objaví len občasný a osamelý žblnk na hladine.
  5. Existuje mnoho spôsobov prípravy ryžových rezancov, no pri Pho je to trošku inak. Nedrž sa návodu na obale, v tomto prípade ti hrozí ich rozvarenie. Jednoducho ich zalej vriacou vodou a nechaj ich v nej na 20 minút. Budú až príliš al dente, ale to chceš. Dovaria sa až v tanieri, keď ich zaleješ horúcou polievkou. Z toho vyplýva, že s ich prípravou začni 20 minút pred podávaním jedla.
  6. Rump steak opraž nasucho na horúcej panvici - nie viac ako 30 sekúnd z každej strany. Nechaj ho vychladnúť (pre lepšie krájanie ideálne aj stuhnúť v mrazničke) a naporcuj ho na čo najtenšie plátky. Nezľakni sa, že vo vnútri je neprepečené. Opečenú príchuť bude mať iba zvonku, vnútrajšok sa rovnako ako rezance dovarí až po zaliatí vývarom.
  7. Z polievky odstráň všetko, čo sa v nej vyváralo a dolaď slanosť a chuť pomocou rybacej omáčky. Začni jednou polievkovou lyžicou, v prípade potreby pridaj viac. Vždy sa dá pridať, nikdy však nie ubrať.
  8. Hotové Pho podávaj v hlbokej miske, kde najprv uložíš rezance, následne naporcovaný rump steak a vyvarené mäsko. Zalej horúcim vývarom. Môžeš sledovať, ako sa steak okamžite zafarbí a dovarí. Pridaj nasekanú mladú cibuľku, koriander, čili papričku, výhonky a dozdob plátkom šťavnatej limetky. Samorejme si prílohy podopĺňaj podľa vlastnej chute, fungujú tu aj bambusové výhonky, či červená cibuľa. Instagram : walrus.buko