Veterníky z hladkej kukuričnej múky (fotorecept)

Autor receptu: mesiar50

Postup prípravy je o niečo ťažší ako pri práci s bielymi múkami.No nie je to žiadna veda.

12
porcií
60 minút
príprava
35 minút
na 200 a potom 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Vodu s maslom privedieme do varu.
  2. Následne ju z ohňa odstavíme a naraz do nej nasypeme kukuričnú múku.
  3. Potom už len miešame osto šesť pokiaľ sa nám dielo nespojí.Miešame poctivo asi tak 3-4 minút.Túto akciu je dobré robiť v pavnici s teflónovým poťahom.
  4. Horúce odpaľované cesto ihneď premiestnime do druhej nádoby.Cesto mi na stole stálo len toľko ,pokým som si nepripravil šľahač a neporozbýjal vajíčka.Potom k cestu pridáme dve vajcia a narýchlo ho prešľaháme.
  5. Cesto je pri prvom miešaní rozdrobené a nespája sa.
  6. Ďalej pridáme ďaľšie dve vajcia.Po šľahaní sa dielo začína mierne lepiť a pojivosť sa zdá byť lepšia.No mieša sa to horšie ako biele múky.
  7. Po pridaní piateho vajca sa nám dielo spojilo v celok a z varechy sa pomaly kĺže dole. Keby sa vám zdalo,že je ešte cesto dosť husté pridajte ešte jedno vajce.Nepokazíte s tým nič.
  8. Nemal som doma papier na pečenie tak som plech potrel maslom.Maslo som roztrel štetcom určeným na kuchynské práce.Pohárom si narobíme krúžky ,aby tie veterníky boli ako tak rovnaké.Plech som nevysypal žiadnou múkou.
  9. S cukrárskym vreckom si potom vytlačíme na plech cesto.Ja ich robievam dvojkruhové. Čiže nastriekam na plech jednu vrstvu cesta a na ňu hneď druhú vrstvu.Je to dobré robiť jedným ťahom.Ako vidíte na obrázku tak som cesto ešte pred vložením do rúry pofrkal,len tak medzi prstami studenou vodou.
  10. Rúru sme si predhriali na 200 C a plech s cestom umiestnime na druhú priečku v rúre. Má to svoju logiku,keďže mastné cestá potrebujú počiatočnú teplotu pri pečení 200 C aby nám rýchlejšie narástli a takto su k tým horúcim špirálom bližšie.Cesto na veterníky som piekol najprv pri 200 C / 15 minút a potom ďaľších cca. 20-25 minút / 180 C.
  11. Po upečení som veterníky vyberal z rúry po jednom a ihneď som ich za horúca prerezal zúbkovým nožom na dve časti.Rúru som mal už vypnutú.
  12. Vychladnuté veterníky potom plníme pudingovým krémom.
  13. Z uvedených surovýn uvaríme hustý puding.
  14. Do horúceho pudingu pridáme nakrájané maslo.
  15. S maslom vymiešaný puding môžeme zakryť mikroténovým sáčkom aby sa nám na vrchu pudingu nespravila koža.
  16. Puding nám vychladol,ale zhustol ako huspenina.Musíme ho trochu premiešať šľahačom. Môžeme ho dochutiť rumovou esenciou prípadne rumom.
  17. Po prešľahaní nám puding nadobudol predošlú podobu a môžeme ho použiť na plnenie veterníkov.Ja som veterníky plnil pomocou polievkovej lyžice.Pudingom nešetríme,máme ho nadostač.Približne tak jedna väčšia polievková lyžica na jeden veterník.
  18. Múka použitá v tomto recepte.
  19. Puding použitý v tomto recepte.