Karamelové veterníky

Veterníky s karamelom

Autor receptu: redakcia

15
porcií

Suroviny

Postup

  1. Odpaľované cesto: Vodu, soľ a maslo necháme zovrieť v hrnci. Do vriacej zmesi pomaly sypeme múku a počas stáleho miešania povaríme na slabom ohni, až kým sa nezačne vytvárať na dne a stenách hrnca povlak. Cesto necháme vychladnúť.
  2. Do vychladnutého cesta postupne po jednom zamiešame (môžeme aj mixérom) vajíčka a dôkladne vypracujeme hladké cesto.
  3. Z cesta pomocou vrecúška a veľkej špičky striekame na plech vystlaný papierom na pečenie plné kruhy s priemerom asi 6 cm. Pečieme v horúcej rúre pri 220 stupňoch. Keď veterníky narastú, teplotu trošku stiahneme a dopečieme. Pozor, rúru počas pečenia neotvárame! Po vychladnutí veterníky rozrežeme na polovice jemným vrúbkovaným nožom.
  4. Krém: Z uvedených prísad (okrem masla) uvaríme hustý puding. Po vychladnutí ho pomaly primiešame do vyšľahaného masla a miešame na najnižšej rýchlosti, aby sa krém nezrazil. Veterníky naplníme krémom vrecúškom so špičkou.
  5. Karamelová šľahačka: Z kryštálového cukru pripravíme karamel, ktorý zalejeme mliekom a rozpustíme. Necháme dobre vychladnúť. Potom pridáme dve práškové šľahačky a na najvyššom stupni dobre vyšľaháme. Karamelovú šľahačku vrecúškom s ozdobnou špičkou bohato nastriekame na plnku.
  6. Karamelová poleva: Z kryštálového cukru pripravíme karamel, ktorý zalejeme 50 ml vody. Rozpustíme a nalejeme do misky, kde sme nasypali 100 g práškového cukru. Šľaháme mixérom, až kým neprestaneme cítiť zrnká cukru. Polevou ponatierame vrchy veterníkov a potom ich poukladáme na šľahačku. Dáme stuhnúť do chladu.