Dusená zelenina

Vegetariánsky hrniec z apartmánu 408 (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Nuž priznávam, že v našej rodine, po meči aj po praslici, sme predveľkonočné pôstne dni neriešili špeciálnou zostavou jedál.* Skrátka sa vynechalo mäso i všetko mastné a „vegetilo” sa bez problémov. Pretože nechcem byť za „momentálne zaostalého”, pridávam jeden z mojich vegetariánskych receptov na „polopare”. Množstvo a druh zeleniny a korenín si každý prispôsobí podľa svojej nálady, vôle a chuti. Výhoda tohto jedla spočíva v tom, že môže byť servírované ako hlavné, ale aj ako predjedlo. Mali sme tak i tak.

6-8
porcií
30 minút
príprava
35-45 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Všetku zeleninu som dôkladne umyl a pod tečúcou vodou dôkladne vydrhol kefkou špeciálne na tento účel zaobstaranou. Potom som ju už bez olúpania pokrájal asi na 20 mm kúsky a karfiol rozobral na ružičky.
  2. Do pomocného hrnca som na veľkých „slzičkách” postrúhal červenú cibuľu, pridal pretlačené strúčiky cesnaku, zalial rastlinným olejom a vložil maslo. Na malom ohreve krátko podusil (len čo cibuľa získala „sklenený nádych”), vložil bobkové listy, guličky nového korenia a po kopcovitej lyžičke sušeného oregana a majoránu. Zalial rastlinným vývarom, nechal prevrieť a odstavil asi na 15-20 minút, aby sa „zosnúbili” chute a vône.
  3. Do väčšieho hrnca som poukladal naporciovanú zeleninu, prstami ju osolil, zalial cez sitko precedeným tekutým základom a
  4. pod pokrievkou dusil niečo vyše pol hodiny (v „polčase” premiešal). Za ten čas sa tekutina odparila. Zelenina bolo ponorená iba z časti, ale pretože bola pod pokrievkou, para zo zálievky sa „postarala”, aby bolo všetko tepelne upravené „na zub” alias al dente.
  5. Aj na tanieri, poliate majonézovým dresingom, jedlo nášho apartmánu z vegetariánskeho hrnca vyzeralo dobre.