Vanilková torta

Vanilková torta s jahodami

Autor receptu: tallivera

Čokoládový nadýchaný korpus , vanilkový krém, poleva z bielej čokolády a jahody... Torta nie je náročná a zvládnu ju aj menej zdatní, ako napríklad ja :-) Túto tortu som robila manželovi k 30 tke .

12
porcií
150 minút
príprava
25 minút
na 170 °C

Suroviny

Postup

  1. Prvé si urobíme krém. Na šporáku si zohrejeme smotanu a do nej na kocky nahádžeme bielu čokoládu kým sa úplne nerozpustí. Pridáme arómu a zamiešame. Necháme vychladnúť a potom dobre mixérom vyšľaháme. Po lyžiciach pridávame mascarpone zakaždým mixujeme. Krém musí byť dobre vyšľahaný a nadýchaný. Nakoniec pridáme Smetafix a znova mixujeme. Krém dame tuhnúť.
  2. Ja pečiem korpus na 2x. Raz z 8 vajec z toho sú dva korpusy a potom zo 4 vajec -1 korpus. A koľko vajec toľko lyžíc cukru a múkovej zmesi. Olej sa rozdelí na dve tretiny a jednu tretinu.... Korpusy pečieme na 170-180 stupňov cca 25 min. Cesto si spravíme tak , že do jednej misy dáme žĺtky a do druhej bielky. Cukor dáme do bielkov aj do žĺtkovej misy. Cukor tiež musíme rozdeliť na dve tretiny a jednu tretinu. Takže prvý krát v bielkovej miske vyšľaháme tuhý sneh s 4 lyžicami cukru a toľko isto cukru aj v druhej žĺtkovej mise. Žĺtky šľaháme do peny, až kým nie je úplne bledučká. (Na druhý krát je to 2 lyžice cukru bielky - misa ...2 lyžice cukru žltková misa)..... Žĺtky opatrne vmiešame do snehu varechou. Pridáme olej opatrne premiešame zdola nahor. Múku si preosejeme, zmiešame s kypriacim práškom a kakaom. Po lyžiciach pridávame do misy, vždy po každej lyžičke tejto múkovej zmesi , opatrne premiešame zdola smerom nahor . Vzniklo nám ľahučké cesto . Dame piecť. Na spodok formy dáme papier na pečenie a boky formy potrieme maslom. Korpusy musíme nechať úplne vychladnúť až potom môžme prerezať na viac častí.
  3. Kým začneme plniť a zdobiť tortu, spravíme si z mliečnej čokolády tzv. hoblinky alebo piliny. Čokoládu nastrúhame pomocou škrabky na zeleninu do misky. Potom si umyjeme a osušíme jahody. Stopky aj listy im necháme. Najväčšie jahody nakrájame na ružičky ako mám na foto (dookola do jahôd, robíme malé zárezy akoby lupene. Malé jahody nechám v celosti. Zvyšok jahôd si nakrájame na stredne hrubé plátky ako mám ja po krajoch torty na foto.
  4. Vyberieme si krém , inak ja si ho robím deň vopred, takže keď ho vyberieme ešte ho musím hodinku nechať pri izbovej teplote , lebo je tuhý. Korpus potrieme džemom, dáme plnku rovnomerne rozotierame, potom ide korpus . Jemne zatlačíme , znova džem, potom krém a na vrch dáme posledný korpus opäť jemne zatlačíme trochu krému si nechávame na boky torty. Zúbkovým nožíkom dookola pekne zarovname krém , zúbkovou časťou... pekne to ukáže.
  5. Poleva: zohrejeme šľahačku a roztopíme bielu čokoládu, chvíľu počkáme tak minútku ak vidíte že hustne viac nečakajte a tortu oblejte. Poleva sa leje od stredu a jemne sa rozotiera smerom ku krajom , chceme spraviť preliv, čokoláda steká aj po bokoch. Pekne upravíme - zarovnáme. Ideme zdobiť: Najväčšiu ružičkovú jahodu zapicheme do stredu a ďalšie dookola. Medzi velke ružičkove jahody zapichneme malé v celosti. Potom plátkami jahôd zdobíme boky torty... Posypeme čokoládovými pilinami a šup na noc do chladničky :-)
  6. Dobrú chuť :-)