Tahina / Tahini - základ (fotorecept)

Autor receptu: janaalizibolenova

Tahina je sezamová "omáčka", ktorá sa často používa v arabskej kuchyni. Najčastejšie ku grilovaným mäsám. Viem, že na SK je ju dostať kúpiť v špeciálnych obchodoch - cenu neviem, a preto Vás možno výjde lacnejšie si tahinu urobiť doma (v závislosti od ceny sezamových semiačok na SK). Keď som bola v zime na SK, kúpila som tahinu v obchode, ale musím Vám povedať, že to bolo niečo úplne iné, ako sa predáva tu. A preto som sa rozhodla, že Vám poskytnem recept na výrobu tejto "omáčky".

15 minút
príprava
10 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Päť šálok sezamových semiačok si vysypeme na plech, alebo do sklenej zapekacej misy. Plech/misu so semiačkami dáme na 5-10 minút do rúry na 180 stupňov. Dávame pozor, aby nám semiačka neprihoreli, nezhnedli, tzn. stepujeme pri rúre v kuchyni a indikujeme "ňuchom" ich stav. Keď máme pocit, že už aj by to mohlo byť, vytiahneme semiačka z rúry a necháme schladiť približne 20 minút. (Pozn. namiesto "pečenia" semiačok v rúre, je možné ich opiecť na panvici)
  2. Keď nám semiačka vychladli, nasypeme po častiach do mixéra, pridáme po častiach 1 šálku oleja a vymixujeme na hustú hladkú hmotu. (Pozn. používam zásadne rastlinný olej)
  3. Hotovú tahinu si najlepšie uskladníme v sklenených zaváracích fľašiach. (Pozn. nemusíme dávať do chladničky, mala by vydržať vo fľaši aj bez chladu)