Sýta polievka z pasírovanej koreňovej zeleniny s kurčaťom a haluškami (fotorecept)

Autor receptu: evamaty

Pôvodne som chcela toto jedlo pomenovať "Náš ajmoht" (Ajmoht názov jedla v Slovinsku). Prečítala som veľa diskusii a kritík názvov receptov a tak som naše obľúbené jedlo pomenovala neskutočne dlhým názvom. Google vám vyhľadá rôzne recepty na Ajmoht...rozdiely v druhu mäsa, zeleniny. Ponúkam Vám recept, ktorý varí naša rodina na Gorenjskem v Slovinsku.

6
porcií
20 minút
príprava
130 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Očistíme si zeleninu. Uvádzam približné množstvá na cca 2,5 litra polievky - u nás cca 6 porcii). Pokrájame na kocky.
  2. Rozohrej olej a maslo. (Maslo môžme vynechať)
  3. Na rozohriatom oleji opražíme do biela kuracie mäso. Vhodné je tiež zajačie mäso s kosťou. Ajmoht je chutnejší z mäsa s kosťou a bez kože, použiť môžme rôzne časti kuraťa, ja som mala prsia.
  4. Mäso vyložíme na tanierik. Na oleji speníme cibuľku, pridáme prelisovaný väčší struk cesnaku a nakrájanú koreňovú zeleninu. Na strednom ohni opekáme približne 5 - 8 minút. Mäso vložíme naspäť do hrnca, zalejeme vodou, ochutíme soľou - približne 1,5 malej lyžičky morskej soli, pridáme bobkové listy, sušený rozmarín, saturejku, celé čierne korenie. Nech mierne pobubláva 90 minút.
  5. Pripravíme si prílohu k ajmohtu. Nám najviac chutia krupicové halušky, ale keďže krupica nebola, robila som cesto zo špaldovej múky. V miske rozšľahám vajíčko, pridám 1 PL oleja, 2 -3 lyžice múky vymiešam, pridám vodu a ešte múku. Konzistencia cesta musí byť taká aby sa lyžicou dali vykrajovať kúsky cesta a hádzať do vriacej osolenej vody. Lyžicu oplachujem medzi hádzaním v pohári so studenou vodou aby sa "halušky lepšie odlepovali od lyžice". Keďže my ajmoht jeme 2 dni, halušky pripravujem vždy čerstvé a uvedené množstvo surovín je len na 2 -3 porcie.
  6. Po cca 90 minútach precedím vývar. Mäso odložím bokom. Odstránim bobkový list, rozmarín, čierne korenie, saturejku. Ponorným mixérom zmixujem zeleninu a cez sitko zeleninu prepasírujem naspäť do čistého vývaru, do hrnca vložím mäso...dolejem vodou - množstvo vody si zvolí každý sám, dosolím podľa chuti. Varím na miernom ohni až kým nie je mäso úplne uvarené...ja som varila ešte cca 20 min. Na záver dochutím tymiánom a jablčným octom...ocot dodávame po lyžiciach a ochutnávame..najprv 1 PL, premiešame...ja som dala 3,5 PL jablčného octu. Množstvo závisí od druhu jablčného octu. Bez tejto záverečnej ingrediencie -jablčného octu by nebol ajmoht ajmohtom :-).
  7. Do misky vložíme nakrájané mäso, nakrájané "lžičniky" (v doslovnom preklade do slovenčiny "lyžicovníky") zalejeme vývarom. Dobrú chuť!