Sviatočný makovník a orechovník (fotorecept)

Autor receptu: garanco

Ďalší recept z rodinného archívu. Pečiem ich už niekoľko rokov na Vianoce, pre nás aj pre rodiny našich detí. Podľa rodinnej tradície sú na štedrovečernom stole, aj keď iba symbolicky.

20 minút
príprava
30 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Zo surovín na cesto pripravíme v mise kysnuté, vláčne cesto.
  2. Potom ho rozdelíme na 4 rovnaké bochníky, položíme ich na dosku posypanú hladkou múkou, prikryjeme obrúskom a necháme kysnúť 2 (dve) hodiny.
  3. Kým cesto kysne vypijeme kávu ( keď to chystáte na Štedrý deň na kávu čas ani neostáva) a pripravíme plnky podľa toho, aké záviny chcete mať a koľko plnky a cukru máte radi v závinoch. Potom každý bochník rozvaľkáme na obdĺžnik (dlhý ako plech na pečenie), posypeme plnkou, tú potom pokropíme mliekom, ja na ten účel používam injekčnú striekačku, ktorou viem mlieko rovnomerne dávkovať po celej ploche a podľa možnosti pevne stočím,
  4. dáme na plech vyložený papierom na pečenie - tam vojdú všetky 4 záviny, ktoré potrieme žĺtkom, necháme ešte pol hodiny kysnúť, potom opatrne popicháme vidličkou a dáme piecť.( Upečené som zabudla odfotiť, lebo niektoré hneď po upečení už putovali ďalej a až na druhý deň večer som si na to spomenula...)