Vianočka

Špaldová kvásková vianočka s levanduľou

Autor receptu: bylinkyzbabickinejzahrady

Vianočka u nás patrí nielen k Vianociam ale aj k voňavým nedeľným raňajkám. Ak je navyše urobená z kvásku, ktorý uľahčuje trávenie a je doplnená voňavými levanduľovými kvetmi, je to hotový kulinársky zážitok, za ktorý vás budú doma na rukách nosiť :)

Postup

  1. Najskôr si urobíme rozkvas. Na rozkvas budeme potrebovať: 65 g vody, 40 g trstinového cukru, 150 g hladkej špaldovej múky a 2 PL kvásku. Necháme 4-5 hodín, resp. podľa teploty v miestnosti, pracovať kým nezväčší svoj objem aspoň dvojnásobne.
  2. Potom zamiesime cesto pridaním 300 g hladkej špaldovej múky, 1 žĺtok, soľ a sladké mlieko - t.j. 130 ml mlieka, 80 g trstinového cukru, 1 vanilka, 100 g rozpusteného masla - vlažné pridáme do cesta a necháme kysnúť opäť pri izbovej teplote cca 4 hodiny.
  3. Vykysnuté cesto rozdelíme na 2 časti na dve vianočky. Pletieme dvojvrstvovú vianočku zo štyroch spodných vrkočov a 3 vrchných vrkočov ako klasický dievčenský chvost.
  4. Zapletené vianočky necháme oddýchnuť v chladnejšej miestnosti počas noci (prikryté, aby cesto nevyschlo). Na druhý deň potrieme vajíčkom a posypeme nasekanými pistáciami a levanduľovými kvetmi.
  5. Pečieme na 250 °C 5 minút a následne stiahneme teplotu na 180 °C a pečieme do zlatista.
  6. Sme trpezliví a krájame až po vychladnutí ;)