Cestoviny

Špagety s paradajkovou omáčkou a hrebenatkami (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Cestoviny sú v regiónoch pod našimi majestátnymi Tatrami spojené aj s hovädzími či kuracími polievkami.* Našu rozvetvenú „famíliu“, po praslici i meči, nevynímajúc, aj s pôstnymi či piatkovými (zvlášť detskými) jedlami. Ak sa vo Vašich „špajziach“ nachádzajú paradajky, bazalička čerstvá voňavá a cesnak, môžete si „ukuchtiť“ aj vynikajúce hlavné jedlo. Na druhu cestovín až tak veľmi nezáleží. Naše gazdinky sú šikovné a ich rezance hravo nahradia, spaghetti, fetuccine, linguine, ..., i bucattini.

2-4
porcie
15 minút
príprava
25 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Do väčšej panvice som nalial 2-3 PL olivového oleja, ale ani rastlinným by som nič nepokazil, hneď za studena som doň nasypal lyžičku sušených feferónkových semienok, vložil strúčiky cesnaku pokrájané na čo najtenšie plátky a nechal ich pri jemnom ohreve zmäknúť, ale tak aby sa nespálili a ostali biele. Medzitým som na veľkých „slzičkách“ postrúhal dve väčšie šalotky a po poldruhej minútke ich pridal k cesnakovým plátkom, spolu s rozpolenými malými paradajkami z dvoch škatuliek. Povrch paradajok som posypal soľou, čerstvo mletým čiernym korením (čMČK), ale ani korením 4 farieb nič nepokazíte a sušeným oreganom. Ak ho nemám, používam sušený (v sezóne čerstvý) majorán. Celú „zostavu“ som premiešal a 6-7 minút podusil.
  2. Medzičas som využil na uvarenie balenia špagiet (na všetky jedlá s paradajkovými omáčkami mám radšej bucattini lebo do ich dierok šťava prenikne a sú potom „šmašňejše“). Dovolím si malú praktickú radu. Talianski výrobcovia cestovín na obaloch radia variť ich al dente 10-11 minút, ale podľa mojich viac ako 15-ročných skúseností aj dvojnásobok je málo a tak ich varím až 25 minút. V každom prípade si čas odskúšajte, prosím, podľa seba. Po uvarení v osolenej vode a scedení som špagety premiešal so zvyškom olivového oleja.
  3. Keď sa paradajky rozvarili, pridal som do nich taliansky tuhý paradajkový krém „double-concetrated paste“ a „Marocco Harissa“ paradajkový krém, ale aj z Tunisu je výborný a ak máte svojho domáceho „silného Piťa alias erős Pistu“, môžete ho použiť tiež. Po premiešaní som omáčku povaril ďalšie 3-4 minúty, vložil pokrájanú čerstvú bazalku a „oriešky“ masla, premiešal.
  4. Do omáčky som zo sitka preklopil ešte horúce špagety. Keby sa Vám zdalo, že ste omáčky navarili priveľa, kľudne z nej časť odoberte a po vychladnutí ju v uzatvorenej porcelánovej či sklenenej nádobe uložte do chladničky na ďalšie použitie.
  5. Pomocou kuchynských klieští som ich zmiešal s omáčkou.
  6. A venovať som sa začal „diskom“ hrebenatky, ktoré som po umytí pod tečúcou vodou osušil a po obidvoch stranách jemne osolil, posypal čerstvo mletým čiernym korením (prípadne korenie 4 farieb) a mandľovou múkou.
  7. Hneď som týchto „vegetariánov mora“ obojstranne opiekol po 90-120 sekundách.
  8. Napokon som ich servíroval so špagetami v paradajkovej omáčke, posypané pokrájanými lístočkami petržlenovej vňate, zvyškom bazaličky voňavej a strúhaným „parmigiano reggiano“.