Mandľový zákusok

Slonie slzy (fotorecept)

Autor receptu: petullka

Zvyčajne sa robia na klasický veľký plech zo 6 vajec, ja som spravila zo 4, aby bolo viac krému. A zase som použila svoje obľúbené mandle, takže kto neľúbi, tak si dá vlašské orechy.

12
porcií
15 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Žĺtky vyšľaháme s cukrom do peny, primiešame múku s kypriacim práškom a kakaom a nakoniec jemne varechou vmiešame sneh. Cesto rovnomerne rozotrieme na plech vystlaný papierom na pečenie. Môj plech mal 24x35 cm. Dáme piecť do vyhriatej rúry (15 minút na 180 °C).
  2. Upečený korpus dáme (aj s papierom na pečenie) na vlhkú utierku a do stredu položíme napr. rolku s fóliou/alobalom (nie valček, lebo je ťažký) a opatrne prehneme cez stred a zabalíme do utierky. Necháme vychladnúť cca 30 minút (aby si korpus zapamätal tvar).
  3. Mlieko ohrejeme, rozpustíme v ňom vanilkový cukor a horúcim sparíme mandle (orechy). Heru vyšľaháme s cukrom a primiešame vychladnutú mandľovú (orechovú) zmes.
  4. Vymiešame hladký krém.
  5. Z korpusu stiahneme papier na pečenie, natrieme lekvár (zvyčajne sa nedáva, ale manžel ľúbi), natrieme krém (viac plnky v strede, aby obalila banány), položíme banány (tie by mali byť rovné, niekto odreže ohnuté konce, ja ich rukami narovnám “vystriem” a čo trčí, to odkusnem :-)) kúsok plnky si necháme na potretie povrchu pod čokoládu. No a nakoniec korpus prehneme, potrieme so zvyšnou plnkou, polejeme čokoládou rozpustenou s Cerou a olejom. Ozdobíme.