Slivkové gule

Slivkové gule s jahodovou posýpkou a malinovým coulis

Autor receptu: redakcia

4
porcie
60 minút
príprava

Suroviny

Postup

  1. V šupke uvarené zemiaky necháme vychladnúť, očistíme a nastrúhame na jemnom strúhadle. Pridáme soľ, polohrubú a hrubú múku, acidofilné mlieko a vajce. Vypracujeme hladké cesto.
  2. Menšie čerstvé slivky umyjeme, nakrojíme, vyberieme kôstku. Z cesta vykrojíme koliesko, v pomúčenej dlani ho prstami roztiahneme na tenšiu placku a zabalíme doň slivku. Takto pripravíme slivkové gule z celého cesta. Gule varíme približne 6 minút v jemne osolenej vode. Keď sú hotové, vyplávajú na povrch. Z hrnca ich vyberáme priamo na tanier.
  3. V panvici nasucho opražíme strúhanku, do ktorej pridáme práškový cukor a jahodový prášok. Jahodový prášok sa dá kúpiť hotový alebo ho možno pripraviť rozdrvením lyofilizovaných jahôd.
  4. Malinové coulis: Maliny s trstinovým cukrom rozvaríme v hrnci. Potom ich rozmixujeme a prepasírujeme cez sitko, aby vznikla hladká omáčka.
  5. Gule polejeme roztopeným maslom, posypeme opraženou strúhankou s cukrom. Podávame s malinovým coulis, ktoré buď nalejeme na tanier a naň naservírujeme gule, alebo ho servírujeme osobitne v omáčniku.