Slané pečivo

Slané jogurtovo-tvarohové pečivo (fotorecept)

Autor receptu: cesminaz

Málo pracné a pritom veľmi chutné pečivo. Môže sa jesť samotné, alebo so šalátom, či ako príloha k dobrej polievke :-) U Turkov je toto pečivo známe pod názvom Dızmana.

40 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Najprv si pripravíme všetky suroviny na cesto.
  2. Vlažné mlieko a vodu vlejeme do jednej misky, pridáme za 1 PL cukor a 1 KL soľ. Dobre premiešame a rozdrobíme doňho aj kvasnice, ktoré buď lyžicou, alebo metličkou celkom rozmiešame. Ďalej pridáme olej, 1vajce + 1bielok a dobre to metličkou rozmiešame. Do tejto tekutiny začneme po troške pridávať múku, ktorú prstami stále premačkáme. Nesmú ostať hrčky. Takto postupujeme až kým nedostaneme polomäkké cesto. Mne stačilo 700 g múky, ale keďže múky sú troška odlišné, je možné, že niekto spotrebuje aj trocha viac :-) Nakoniec vypracované cesto ešte pomocou múky vymiesime krátko do bochníka, poprášime vrch múkou a necháme cca 1 h kysnúť.
  3. Keď nám cesto nakyslo, vyklopíme ho na pomúčenú dosku a prepolíme ho na 2 časti. Každú časť jemne vyšúľame a cesto pokrájame (musíte sa riadiť veľkostou svojho plechu). Pokrájané kúsky cesta poukladáme krájanou častou nadol na naolejovaný plech. Zakryjeme utierkou a necháme podkysnúť 25-30 minút. Môj plech mal rozmer 36 cm.
  4. Zatiaľ si pripravíme našu zálievku. Všetky suroviny na zálievku zmiešame, soľ si dá každý podľa chuti. Tá zálievka má byť polohustá, má sa liať. To, že koľko mlieka presne budete potrebovať, záleží aj od hustoty jogurtu. Preto je možné, že musíte doliaž aj 2 dl mlieka. Turci robia väčšinou len čisto jogurtovú zálievku bez tvarohu, ale ja zvyknem aj takto s tvarohom, lebo je to tiež veľmi chutné :-)
  5. Po podkysnutí si 3 prsty vopcháme do múky a do každého cesta urobíme 3 hlboké jamky .Zakaždým jedným cestom si prsty znova namúčte. Napokon celú zálievku vylejeme na vrch. Zálievka zíde aj do tých jamiek a aj pomedzi kúsky cesta :-) Vrch môžte posypať rôznymi semienkami, ja som dala čiernu rascu (černušku), ktorá dá typickú tureckú chuť :-). Plech dáme piect do rúry, ktorú sme si už dopredu rozohriali na 180 °C na cca 40 minút. Treba si to sledovať, lebo každá rúra inak pečie.
  6. Pri pečení ako kontrolu treba pozerať nielen vrch, ale aj boky a podsunutím lopatky kuknúť aj na spodok :-) Napokon necháme trocha vychladnút.
  7. Ešte teplé sa dajú jednotlivé kúsky krásne oddeľovať :-) Výborne to chutí samotné, ale aj s polievkou. Prajem dobrú chuť.