Burger

SHX burger

Autor receptu: redakcia

4
porcie

Suroviny

Postup

  1. Burgerové žemle: Žemle môžeme kúpiť, alebo upečieme vlastné, ktoré sú samozrejme lepšie. Mlieko zohrejeme na 40 °C a pomrvíme doň droždie. Pridáme lyžicu cukru, jemne premiešame a necháme aktivovať droždie. Všetky suroviny v robote vymiesime na hladké pružné cesto. Prikryté ho necháme hodinku kysnúť. Po hodine cesto vyberieme na pomúčenú dosku a rozdelíme na desať častí. Vytvarujeme guľôčky, ktoré uložíme na plech s papierom na pečenie. Prikryté necháme vykysnúť, aby zdvojnásobili objem. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme napríklad makom. Pečieme pri 180 °C 15–18 minút.
  2. Cibuľová marmeláda: Červenú cibuľu nakrájame na tenké plátky. V hrnci rozpustíme cukor na karamel a pridáme cibuľu. Jemne osolíme, pridáme tymian a trošku balsamica. Dusíme do konzistencie džemu.
  3. Sriracha mayo: Suroviny na omáčku spolu rozmixujeme dohladka a osolíme.
  4. Mleté hovädzie mäso osolíme a okoreníme, riadne ho premiešame. Rozdelíme na štyri časti a vytvarujeme burgre. Na rozpálenom grile pečieme burgre asi dve minúty z každej strany. Potom na každý položíme dva plátky čedaru a necháme ho roztopiť. Opečieme plátky slaninu a ešte teplé položíme na mäso.
  5. Žemle rozkrojíme a opečieme do chrumkava na grile. Rezne strany natrieme sriracha majonézou. Na spodnú časť dáme na tenké prúžky nakrájaný šalát, potom mäso so syrom a slaninou. Pridáme cibuľovú marmeládu a tenké plátky kyslej uhorky. Zakryjeme druhou polovicou žemle a podávame.