Šálkový koláč s náplňou ako tarte tatin (fotorecept)

Autor receptu: zuzikrish

Tento koláč je takou mojou improvizáciou. Skombinovala som recept od starkej na šálkový koláč s receptom na tarte tatin. Narozdiel od tarte tatinu sa tento koláč neobracia a je s ním omnoho menej práce. Šálkový koláč má ďalšiu výhodu v tom, že sa na cesto môže dať hocijaká náplň, robila som ho už aj s čučoriedkami a bol vynikajúci. Určite vyskúšajte! :)

15 minút
príprava
40 minút
na 200 °C

Postup

  1. Pripravíme si suroviny. Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek, mala som bohužiaľ poruke iba mobilný telefón.
  2. Všetky suroviny potrebné na cesto; t.j.: múka, cukor, mlieko, olej, vajcia, kypriaci prášok do pečiva a vanilínový cukor; si dáme do väčšej misky.
  3. Všetky suroviny spolu zmiešame a dostaneme redšie cesto.
  4. Jablká ošúpeme a pokrájame na hrubšie plátky. Toto mi trvalo celkom dlho, pretože šúpanie a krájanie jabĺk nie je moja najobľúbenejšia činnosť ;).
  5. Na plech si dáme papier na pečenie alebo ho vymastíme a posypeme múkou. Vylejeme tam cesto. Na cesto poukladáme jablká. Do hrnčeka si dáme šťavu z polovice citróna. Šťavu vylejeme na jablká a posypeme ich kryštálovým cukrom. Na záver dáme na cesto ešte plátky kravského masla (ako na obrázku) a takto to celé dáme do vyhriatej rúry. V mojom recepte na šálkový koláč nebola uvedená teplota, pri ktorej sa má koláč piecť, takže som ho piekla na 200°C a koláč bol upečený za 40 minút. Spravidla sa tento koláč pečie pokiaľ nemá na vrchu hnedasté časti.
  6. Po vybraní z rúry to vyzerá nejako takto. Na vrchu koláča sa nám pekne ukáže skaramelizovaný cukor.
  7. Po čiastočnom vychladnutí nakrájame na kocky a podávame. Už v úvode som spomínala, že šálkový koláč sa dá urobiť aj s inou náplňou. V takom prípade sa navrch nemusí dávať maslo a cukor, ale môžete si ho vyskúšať akokoľvek chcete :). Dobrú chuť!