Rybacia nátierka

Rybacia nátierka - svieža a sýta (fotorecept)

Autor receptu: egresh69

Táto nátierka má niekoľko zlých vlastností. Dlho vám nevydrží, vrstvy na chlebe si hostia nanášajú veľmi hrubé a kto ju ochutná prvýkrát, bude vás buď otravovať s receptom, alebo (to je ten horší prípad) bude chcieť, aby ste mu ju robili vy sám.* To super na nej je, že zakaždým bude iná. Nikdy sa vám nepodarí rovnaká ako minule, ale isto bude stále len a len lepšia :-)

5
porcií
30 minút
príprava

Postup

  1. Prichystáme si suroviny. Pri výbere rybacích konzerv je základ rozmanitosť. Takže, každá iná. Osobne dávam šproty, sľeďa a sardinky. Vždy len v oleji, paradajkový nálev by rozbil chuť pomazánky.
  2. Začnime vložením masla do vody. Príjemne zmäkne a budete menej hundrať pri jeho vmiešavaní.
  3. Dáme variť vajcia. Na 10 minút. Dávam do vody polievkovú lyžicu octu, bráni to ich praskaniu.
  4. Cibuľa. Nepochybujem, že ju viete majstrovsky nakrájať na jemno, ale teraz sa na to radšej vykašlite a nasekajte ju ako drevorubač. Má to svoje dôvody. Jemne nakrájaná by sa pri miešaní doslova rozbila, zato nahrubo nasekaná vám pri konzumácii príjemne chrupne medzi zubami a spraví nátierku sviežejšou. To čo teraz robíme je aj tak viac chlapské jedlo. Ale ani ženy ním nepohrdnú.
  5. Toto som objavil v kredenci, ani neviem na čo to je, ale uľahčuje to krájanie vajíčok. Takže: prehrabte kredenc a ...
  6. K tomuto bodu som akosi nevedel pridať fotku, ale nevadí. Nájdite niekde staré noviny - hodia sa na zabalenie odpadu z makrely.
  7. Makrely zbavíme kože a kostí. Jemné rozobratie vám ušetrí kopu nervov pri vyťahovaní kostí. Postupujem tak, že makrelu si položím pozdĺžne a oddelím mäso rôznych farieb. Pri troche cviku vyberiete celú chrbticu aj s kosťami naraz. Ak však kúpite moc presušenú makrelu, tak vás s najväčšou pravdepodobnosťou trafí šľak. Btw, máte už spísaný závet? :-)
  8. Do misky (takej väčšej, aby sa vám ľahšie miešalo) dáme všetky suroviny, t.j. mäso z makrely, sardinky, cibuľu, maslo. Dochucujem soľou, sardelovou pastou, kaviárovou pastou (nemusí byť), polievkovým korením, citrónovou šťavou.
  9. Olej zo sardiniek - isto ho do misy nevylievajte celý. Poslúži vám na prípadné zriedenie konzistencie. Zdá sa vám moc suchá - prilejeme. Je tak akurát - vypijeme. Je zdravý. Hnusný, ale zdravý :-)
  10. Fáza miešania. Miešam vidličkou, je to skôr také pomalé prepasírovanie jednotlivých surovín. Niekoho bude lákať použiť mixér - je to síce ľahké, rýchle, ale výsledný efekt bude kaša, v ktorej sa všetky chute tak zlomia, že to nebude chutiť ani vášmu psovi. Miešanie vidličkou má aj ďalšiu výhodu. Objavíte kosti z makrely, ktoré vám pri oberaní mäsa unikli.
  11. Nastupuje váš posledný pomocník - chladnička. Za noc pomazánka príjemne stuhne, chute sa navzájom prepletú a bude taká ako má byť. Prajem dobrú chuť.