Orechové košíčky
Rumovo-orechové linecké košíčky s parížskou šľahačkou
Autor receptu: dadkaivanicova
120 minút príprava |
15 minút na 180 °C |
Postup
- Ako prvé si spravím základ na parížsku šľahačku. Do malého hrnca dám celú smotanu na šľahanie a nechám zovrieť. Keď smotana zovrela, odstavím, pridám nakrájanú čokoládu na varenie, ktorú nechám chvíľu rozpustiť v smotane a potom rozmiešam, aby som nemala žiadne hrudky. Nechám vychladnúť na linke, a potom premiestnim do chladničky.
- Následne si spravím linecké košíčky. Do robota si dám všetky ingrediencie na cesto a nechám na pomalých otáčkach vymiešať, kým sa cesto nespojí. Následne po cca 5 minútach miešania, cesto zabalím do potravinovej fólií a zatiaľ čo si nachystám formičky, nechám cesto v chladničke. Cesto následne začnem vtláčať do všetkých formičiek, tak akurát hrubé, a vytvorím peknú vaničku na plnku. Keď mám všetky formičky naplnené, zatiaľ čo sa mi rozohreje rúra dáme košíčky do chladničky. Popichám vidličkou a pečiem na 180 °C cca 15 minút do zlata.
- Zatiaľ čo sa košíčky pečú, pomeliem vlašské orechy a zmiešam ich s práškovým cukrom a rumom. Následne vyšľahám stuhnutý a vychladený základ na parížsku šľahačku do krásneho krému (!pozor neprešlahaj!).
- Po upečení košíčkov ich hneď vyklápam (kým su teplé), a nechám vychladnúť. Po vychladnutí začnem plniť - orechy, džem, parížska šľahačka.
- Na záver rozpustím vo vodnom kúpeli troška čokolády na varenie s olejom (pre lesk) a pokvapkám navrch každého košíčka. Nechám chvíľu zatuhnúť v chladničke a mám hotovo! Dobrú chuť!