Rolovaná džigerica

Autor receptu: kltko

Jednoduché ale chutné srbské (juhoslovanské) jedlo, vhodné ako hlavný chod alebo ako malé zahryznutie. S výhodou možné urobiť do zásoby a zamraziť. Pripravený polotovar je veľmi elegantným východiskom pri nečakanej návšteve alebo rozšírenej párty, kde je po vybratí z mrazáku pripravený bez väčšej práce.

30 minút
príprava
5-40 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Pečienku podľa potreby opláchneme, očistíme, poodkrajujeme žilky a podobne. Nakrájame na kúsky objemu menšieho orecha (cca 5-10 cm3, napríklad 3x1,5x1,5 cm, vôbec nemusia byť pravidelné, ale mali by byť približne rovnako veľké)
  2. Nakrájame slaninu na dlhé tenké ale dostatočne široké plátky (aspoň 4 cm, lepšie 6 cm, dlhé aspoň 10-12 cm). Pokiaľ to robíme z celého pôltu, potrebujeme dobrý ostrý nôž a pomôže slaninu dobre vychladiť (v mrazáku). Oveľa praktickejšie je kúpiť rovno nakrájané plátky u mäsiara. Je možné použiť slaninu čistú, zo samého tuku, ale aj prerastenú (či už typu oravskej alebo anglickej). Osobne mi naljepšie chutí použitie oravskej slaniny, ale vyskúšal som aj iné a je to skôr o konkrétnej slanine, ako o type. Množstvo slaniny v rozpise je orientačné - ako bude jasné z ďalšieho postupu, bude závisieť na tom, ako tenko je nakrájaná.
  3. Na každý plátok slaniny položíme kúsok pečienky a zatočíme. Aby sa rolka nerozbaľovala, spichneme špáradlom (stačí napriamo prepichnúť skrz rolku).
  4. Úpravu v malom množstve robíme na panvici, kde za občasného otočenia na strednej teplote opečieme potrebný počet roliek. Úpravu vo veľkom robíme v pekáči vhodnej veľkosti, kde rolky naskladáme natesno na výšku a pekáč vložíme vo rúry s teplotou 160 - 180 °C. Do panvice / pekáča môžeme maximálne podliať dve - tri lyžice vody. Nepridávame žiadne koreniny, žiadnu soľ, žiaden tuk - všetko poskytne slanina. Pečieme kým pečienka nie je kompletne tepelne upravená. Čas je ťažko povedať, podľa toho, či pracujeme s čerstvým, alebo zmrazeným výrobkom a s akým množstvom v pekáči. Od 5 minút na panvici do 30 - 40 minút s veľkým a naplneným pekáčom vo rúre. Proste keď si nie sme istí, vyberieme jednu rolku a prekrojíme. Pečienka by nemala byť vnútri krvavá (ružová).
  5. Pokiaľ je to hlavný chod, príloha akú máme chuť (ryža, tarhoňa, varené/opekané zemiaky, zeleninový šalát, chlieb...) Ak podávame ako chuťovku, tak môže byť aj bez prílohy, alebo len s chlebom / pečivom. Pokiaľ použijeme pekáč, výpek určite vytrieť chlebom!
  6. Aj keď ide o jednoduchý postup, a dá sa pripraviť pre okamžitú potrebu aj za chvíľu, doporučujem ho robiť vo väčšom množstve a časť výrobku zamraziť ako polotovar na nečakané príležitosti, alebo na rýchlu večeru / obed. Pokiaľ ide o suroviny, jednoduchá a dostupná je kuracia pečeň, ale boli odskúšané aj kačacia, či bravčová, komu aká chutí a má poruke.