Rebarborový koláč

Rebarborovo-jahodový koláč bez lepku

Autor receptu: novalim

Používa sa ako ovocie - ale predsa je to zelenina. Rebarbora je práve v sezóne a preto aj my sme si z nej upiekli šťavnatý koláč bez lepku.* Kyselkavá chuť rebarbory v kombinácii s jahodami koláč osvieži, cmar mu dodá vláčnosť a mandle zas výživnosť. Neváhajte a oslaďte si deň týmto letným voňavým koláčikom.

12
porcií
90 minút
príprava
60 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Očistenú a nakrájanú rebarboru s jahodami premiešame s 2 lyžicami odváženého množstva krupicového cukru. V inej väčšej mise vyšľaháme do krémova maslo, vanilkový cukor a zvyšok krupicového cukru. Po jednom pridávame vajcia a šľaháme do nadýchanej peny. Bezlepkovú múku, ktorú sme si premiešali s mandľovou a s kypriacim práškom, striedavo s cmarom pridávame po troškách do vaječnej zmesi a gumenou varechou dobre zapracujeme.
  2. Asi štvrtinu zmesi rebarbory a jahôd jemne primiešame do cesta. Cesto potom vylejeme do zľahka vymastenej a múkou vysypanej okrúhlej formy s priemerom 20-25 cm. Uhladíme stierkou a na vrch poukladáme zvyšnú zmes rebarbory a jahôd.
  3. Na posýpku nasypeme do misky múku, mleté mandle, škoricu a hnedý cukor. Pridáme studené maslo nakrájané na kocky a medzi prstami spracujeme na mrveničku. Nasypeme na vrch koláča a nakoniec rovnomerne posypeme aj mandľovými lupienkami.
  4. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 °C ( v teplovzdušnej rúre stačí 160 °C) približne 50-60 minút. Koláč je hotový, keď zapichnutá špajla vyjde z neho suchá. Ak by koláč počas pečenia rýchlo tmavol, môžeme ho prikryť alobalom. Po upečení necháme koláč úplne vychladnúť vo forme a až potom nakrájame. Dobre chutí aj s troškou kyslej smotany.