Placatý falafel s pestovým šalátom

Autor receptu: martinis

Poznáte malé vyprážané guľôčky z cíceru či bôbu, nazývané falafel, podávané väčšinou v pite ? Ak áno, možno ich pripomeniem, no ak nie, tak vás rád zoznámim, lebo tento môj upravený cícerový falafel je výborný :)

1
porcia
45 minút
príprava
10 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Najlepšie je začať osviežujúcou prílohou - pestovým šalátom, aby sa stihli jeho chute prepojiť a dobre vychladnúť. Zo osem redkvičiek očistíme a umyjeme pod tečúcou vodou spolu s polovicou uhorky. Osušíme a nakrájame na čo najtenšie plátky, ktoré vložíme do misy a pridáme aj dve lyžice nasekanej petržlenovej vňate.
  2. Pestový dressing pripravíme zmiešaním bieleho jogurtu, troch lyžičiek pesta, štipky soli, mletého čierneho korenia, cukru a olivového oleja. Premiešame, zalejeme ním zeleninu v miske a necháme v chladničke vychladiť.
  3. Prejdime k príprave toho najlepšieho - nášho falafelu ! :)) Polovicu plechovky cíceru zlejeme a prepláchneme pod tečúcou vodou, potom necháme odkvapkať. Cibuľu a cesnak očistíme nakrájame najjemnejšie, ako sa dá. Spolu s jedným žĺtkom, cícerom a ďalšími dvoma lyžicami petržlenovej vňate vložíme do stredne veľkej misy, kde si pripravíme základnú hmotu. Teraz prichádza najzložitejšia časť - získať ju rozpučením a premiešaním cícera s ostatnými ingredienciami. Minule som to skúšal mixérom, hmota však bola príliš hustá, všetko bolo zašpinené, no poviem vám ... radšej sa chopte lyžice či vidličky a miešajte a pučte pokiaľ nevznikne kompaktný polotovar s čo najmenšími kúskami cíceru. Ak tam nejaké ostanú, nevadí, sám ich tam mám rád ;)
  4. Teraz pridáme lyžicu strúhanky a múky. Dochutíme štipkou soli, čiernym korením a mletým čili. Pôvodne som chcel pridať aj rascu, ale akosi som zabudol. Opäť dobre premiešame a už by sme mali mať finálny produkt :)
  5. Teraz si namočíme ruky do studenej vody a rukami formujeme guľôčky. Z polovice plechovky cícera mi vyšlo päť guľôčok, čo je celkom slušná a sýta porcia, je to naozaj výdatné jedlo :) Originálny falafel ma práve tvar guľôčok, ale ja som ich radšej jemne sploštil, aby sa lepšie vysmážali na panvici. Guľôčky by sa dobre robili vo fritéze, ale na panvici je to nepraktické, nuž má môj falafel tvar fašírok, čo vôbec nevadí :))
  6. Na panvici zohrejeme olej a uložíme naň falafelové "sploštené guľôčky". Vysmážame z každej strany zhruba po 5 minút, však sami posúdite, akú budú mať farbu. Pri obraciani možno bude treba doliať trocha oleja, pokojne ho pridajte. Otáčajú sa najlepšie lyžicou a pekne sa osmažia práve vďaka svojmu tvaru.
  7. Hotový falafel vyberieme a naservírujeme na tanier spolu s pestovým šalátom. Môžme podávať len tak, so spomínanou pitou alebo aj iným pečivom ;)
  8. Rád si upravujem tradičné jedlá po svojom a toto je opäť jedným z týchto prípadov. Cícerový falafel je úžasná náhrada mäsa, obzvlášť ak si chcete vyskúšať akúsi vegetariánsku obdobu fašírok. V trocha pikantnejšom prevedení vďaka čili, s výraznou chuťou cíceru a jemným pestovým šalátom to je zaujímavá hostina aj bez mäsa :-)