Plnená paprika

Pečené papriky plnené dvomi druhmi syra podávané s plantainom (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Motivácia je už viac ako 70-ročná. Pochádza od mojej mamičky presladkej.* Ako susedia vynikajúcich záhradkárov Bachčevanovcov, sme boli zásobovaní aj žltozelenými paprikami, ktoré Aňuci piekla v „broderňi“. Plnené syrom som jej žiaľ, už nikdy nepripravil, pikantné priam zbožňovala. Až tento recept odíde do zabudnutia, pridám aj variant s plesňovým „modrým“ syrom (Nivou). Plantain, banány na pečenie, sú väčšie ako klasické a majú pevnejšiu šupku. Tepelná úprava premení škrob na cukor a mení ich chuť!

2
porcie
30 minút
príprava
35 minút
na 200 °C

Suroviny

Postup

 1. Rúru som nechal vyhriať na 200-210 °C a na 30 minút vložil do nej umyté, tentoraz žlté, hrubostenné papriky na mriežke a pekáčik s alumíniovou fóliou s kolieskami olúpaných banánov plantain, ktoré som pokropil olejom, jemne prstami osolil a posypal čerstvo mletým čiernym korením. Cez „polčas“ som banány kuchynskými kliešťami poobracal.
 2. Po polhodine som opečené papriky s „pľuzgiermi“ na 12-15 minút vložil do mikroténového vrecúška.
 3. Na panvici som nechal rozohriať olej s maslom.
 4. Medzitým som na veľkých „slzičkách“ postrúhal goudu a mozzarellu a
 5. bolo načim papriky z vrecúška zbaviť kožky (šupky). Išlo to naozaj veľmi ľahko a hlavne rýchlo.
 6. Potom som ich jemne osolil a okorenil.
 7. Papriky som rozložil na vrecúško posypané polohrubou múkou, nožom roztvoril a do ich vnútra vložil po 2-3 PL strúhaných syrov,
 8. uzatvoril, polohrubou múkou posypal aj povrch.
 9. Z každej strany som ich 3-4 minúty opiekol v horúcej emulzii oleja a masla (začal som otvorom hore a potom kliešťami otočil).
 10. Podával som poliate troškou prepraženého masla s plantains, ale chutia aj s pečenými batatmi, či zemiakovým pyré, alebo iba tak, bez ničoho! Kto rád, poleje si tatárskou omáčkou podľa vlastných možností a chutí!
 11. Ukážka z nasledujúceho receptu pečených paprík s modrým syrom alias „kultúrnou plesňou“!