Pečené bravčové mäso

Pečené bravčové karé s červenou kapustou a knedľou

Autor receptu: kucharocka123

Recept na chutný obed.* Kto uprednostňuje jemnejšie a chudšie bravčové mäso, môže na pečenie použiť (okrem krkovičky alebo pliecka, ktoré sú na pečenie najvhodnejšie) aj bravčové karé. Aby však karé nebolo suché, jeho šťavnatosť a chuť docielime pečením podľa tohto receptu. Vyžaduje si to pečenie mäsa v kuse, kratšiu dobu pečenia, viac tuku a častejšie podlievanie výpekom, vývarom alebo vodou.

15 minút
príprava
140 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Pečené bravčové karé: Mäso v kuse opláchneme pod vodou, osušíme, nekrájame. Tenkú tukovú vrstvu na povrchu ponecháme, osolíme, okoreníme a na väčšej panvici na tuku opražíme zo všetkých strán, aby sa zatiahlo. Preložíme do pekáča. Na výpeku z mäsa orestujeme nakrájanú cibuľu a cesnak. Mäso v pekáči polejeme cibuľovo-cesnakovým výpekom, posypeme rascou, červenou mletou paprikou, ak je výpeku málo, pridáme ďalší olej alebo masť, zalejeme horúcim vývarom alebo vodou po úroveň mäsa, zakryjeme poklopom a dáme piecť. Pečieme pri teplote 170 °C cca 2 hodiny. Po hodine pekáč otvoríme, mäso podlejeme vzniknutým výpekom a pokračujeme v pečení a občasnom podlievaní ďalšiu hodinu. Približne 20 minút pred dopečením mäso odokryjeme, teplotu zvýšime na 210 °C a necháme zapiecť chrumkavú kôrku. Upečené (kvôli šťavnatosti) zakryjeme a necháme cca 30 minút odpočívať.
  2. Dusená červená karamelizovaná kapusta: Kapustu očistíme, opláchneme vodou, odstránime hlúbik a nakrájame alebo nastrúhame. Na dno hrnca nalejeme olej, opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme cukor a necháme pri miernej teplote skaramelizovať. Potom pridáme kapustu, ocot alebo citrónovú šťavu a krátko orestujeme. Následne podľa chuti osolíme, posypeme rascou, podlejeme vodou, hrniec zakryjeme a dusíme do zmäknutia. Ak treba, počas dusenia podlejeme vodou, prípadne pridáme aj nastrúhané jablko, ktoré chuť kapusty výborne vylepší.
  3. Domáca parená knedľa: Vodu zmiešame s mliekom. Zo 100 ml tejto vlažnej tekutiny, lyžičky cukru a rozdrobeného droždia necháme vykysnúť kvások. Múku preosejeme, pridáme olej, vajce, soľ, kvások, zvyšné mlieko a vypracujeme cesto, ktoré necháme na teplom mieste kysnúť cca 1 hodinu. Potom cesto rozdelíme na 2 časti, upravíme do oválnych bochníkov a necháme podkysnúť ešte 20 minút. Obidva bochníky naparíme, čo trvá cca 20 minút, naparené popicháme špajdľou a potrieme olejom.
  4. Obed máme hotový. Dobrú chuť!
  5. Karamelizovaná kapusta.
  6. Parená knedľa.