Pappardelle so špenátom, slaninou a syrom Brie

Autor receptu: sanosano

Tento recept som pripravil z núdze. Keďže som varil iba pre seba tak som sa rozhodol pre cestoviny, ktoré túto variabilitu ponúkajú. Tento recept je klasickým príkladom použitia cestovín v Taliansku a Francúzsku. Slanina a syr je základom úspechu, špenát to trocha oživí a ja som spokojne odfukoval po dobrom obede.

1-100
porcia
15 minút
príprava

Postup

  1. Slaninu nakrájame na tenké plátky a opražíme do chrumkava. Ja som nemohol nakrájať väčšie plátky, nakoľko som bol limitovaný množstvom a tvarom slaniny. Slaninu vyberieme na tanier a usušíme na papierovej utierke alebo servítke.
  2. Po vybratí slaniny z panvice pridáme k masti pretlačený cesnak, krátko podusíme a pridáme špenát. Špenát je dobré odstopkovať ak je stopka príliš hrubá. Opekáme asi tak 1-2 minúty do doby kým špenát začne vädnúť. Nakoniec pridáme tymián a po stiahnutí zo sporáka aj nakrájaný syr. Ten môžme nahradiť camembertom alebo enciánom.
  3. Nakoniec všetko zmiešame a môžeme vychutnávať. Ja som miesto pappardelle použil vaječné cestoviny, ktoré nimi vlastne sú len u nás sa volajú Babičkine rezance. Je to lepšie keď vám všade núkajú iba tvar ale všetko sú to bezvaječné napodobneniny. Syr som kúpil v obchode kde nakupujú "moji známi" ale kľudne ho môžete nahradiť enciánom či camembertom. Slaninka by mala byt poctivá aby sme mali dostatok masti na prípravu špenátu. Dúfam, že vám bude chutiť minimálne tak ako mne.
  4. Moja náhrada cestovín. Kto má chuť a čas môže si spraviť domáce.
  5. Brie syr: Brie je mäkký syr s plesňovou kôrou. Pôvodný brie pochádzal z francúzskeho departementu Seine-et-Marne. Jeho dnešnými nástupcami sú Brie de Maeux a Brie de Melun. Brie de Meaux sa predáva v tvare ploských okrúhlych bochníkov vážiacich 908 g až 3,2 kg. Má bielu kôru s ružovkastobéžovým mramorovaním, ktorým sa líši od mnohých napodobenín. Cesto je lesklej slamovožltej farby, ktorá sa prehlbuje do teplej slonovinovej. Vyzretý syr sa môže na reze odúvať, ale nerozteká sa. Brie môže mať pivničnú arómu, prípadne arómu pražených orieškov a niekedy jemný zápach čpavku. Chuť je veľmi komplexná s orieškovou až ovocnou príchuťou. Brie de Melun je trocha menší a zreje dlhšie ako Brie de Meaux. Má veľmi tmavo mriežkovanú kôru iba s nepatrnými náznakmi bielej farby. Cesto je zlatožlté. Aróma a chuť sú výraznejšie a rustikálnejšie ako pri Brie de Meaux. Tradičný brie môže byť vyrobený z pasterizovaného aj nepasterizovaného mlieka. Tvaroh sa nereže ani netlačí. Umenie výroby spočíva v naberaní vrstiev tvarohu do syrárskych foriem a v odstraňovaní srvátky. Vyformované syry sa ukladajú na slamené rohože a pravidelne sa otáčajú. Po týždni sa postriekajú penicilínovou plesňou a nechajú sa zrieť pri určitej teplote, kým nie sú hotové.