Môj kváskový chlieb

Autor receptu: standu

Takmer rok sa venujem domácemu kváskovému chlebu. Po rôznych experimentoch, počnúc zložením kvásku, cez pomer a druhy múk, až po dobu kysnutia, či prekladania, naťahovania, následným dokysnutím v rôznych typoch "ošatiek" som sa dopracovala k tomuto postupu, ktorý mi najviac vyhovuje a vždy sa podarí. Ozaj som skúšala rôzne recepty, postupy ale tento, ku ktorému som sa dopracovala sama, metódou pokus- omyl, mám najradšej. Dúfam, že sa Vám podarí.

15 minút
príprava
50 minút
na 200 °C

Postup

  1. Cez noc si rozrábam kvások zo zvyšku z predchádzajúceho pečenia, ktorý spí v chladničke. Robím ho z hladkej chlebovej ražnej múky, celozrnná sa mi neosvedčila, zakapal mi. Tento má už pár mesiacov. Gramáž je orientačná, môj kvások je ako hustejšie palacinkové cesto. Ráno si trocha odlejem do fľaštičky a ide spať do chladničky. To, čo mi v miske kyske ostalo, použijem.
  2. Ku kvásku pridám múky, soľ, rascu, polovicu vody a spracúvam...zvyšok vody pridávam postupne, v závislosti od múky. Nijak špeciálne nehnetiem, ozaj len aby sa suroviny spojili. Guľu tuhšieho cesta omastím olejom. Nemusí sa.
  3. Zavriem kysku a tak na 2- 2 a pol hodiny idem spať :-D Nechávam ju na teplom radiátore. Keď už je kyska plná krásneho bublinkového cesta, vykydnem ho na riadne pomúčenú utierku, neprekladám! Ako je, vložím do oválnej misky (pretože misu z jenského skla mám oválnu), zapnem rúru na 250°C aj s nádobou na pečenie, po zhasnutí kontrolky nechávam ešte misu nahriať 10-15 minút. Nuž a keď nastal tento okamih, vyberiem misu z trúby, cesto tam opatrne kydnem, rýchlo zavriem vrchnákom, aby sa chlebík zaparil a šup do rúry! Prvých 15 minút nechávam na maximum, potom stiahnem na 200°C. Keď už je chlebík krásne popukaný a dvihnutý, vezmem z neho vrch. Dokopy ho pečiem dobrú trištvrte hodinu. Potom bohužiaľ musím čakať, kým vychladne a dobrú chuť!