Matricaria chamomilla L.

Autor receptu: eldina

v každej domácnosti inak zvaná-Kamilka /u mňa/, Rumanček, Harmanček..:) snáď jediná bylinka na Slovensku, ktorú Slováci najčastejšie užívajú... /Rumančekový čaj má doma každý/...:) ale ak sa spýtate ľudí, kedy pijú rumančekový čaj, najčastejšia odpoveď bude, že ked ich bolí žalúdok...Priblížim Vám túto zázračnicu, ktorá si zaslúži Náš obdiv/a zároveň väčšie využitie, ked ju už máme doma/... Budem používať výraz Kamilka, nakoľko ju tak volám už niekoľko desaťročí , vyvoláva vo mne nehu.

Suroviny

    Postup

    1. V prvom rade pomáha pri liečbe zápalov na koži a sliznici.V takých prípadoch sa odporúčajú teplé obklady či i kúpeľ postihnutých miest /opuchy, abscesy, popáleniny, zapálené uši, oči, bolestivé zuby, hemoroidy, problematické nechty-zle hojace sa ranky/.
    2. KAMILKOVÝ ČAJ:::::: 1 PL kamilky zaliať 250 ml vriacej vody, nechať lúhovať 5-7 minút-------Zmierňuje bolesť a kŕče, aj u najmenších detí, ukľudňuje pri vnútornej nervozite, pomáha proti nespavosti /ale nepiť tesne pred spaním, lebo je aj diuretikum/, pomáha pri reumatoidnej artritíde, pri neuralgii trojklanného nervu, bolestiach chrbtice, znižuje teplotu.
    3. Často sa používa pri obtiažach s tráviacim traktom: choroby žalúdka a čriev, žalúdočné kŕče, problémy s hrubým črevom, gastritíde , plynatosti, zvýšenej tvorby žalúdočnej kyseliny, ale aj pri bolestiach v ľadvinách, pečeni a žlčníka /popri pití čaju sa odporúča pri týchto posledných 3 aj teplé obklady, z kamilky /. Pri žalúdočných vredoch a vredoch na dvanástorníku sa pije kamilkový čaj po dúškoch- nielen stíši bolesť, ale aj pomáha pri liečbe... Pri problémoch s močovým mechúrom a bolestivom močení -prikladať obklady na podbruško+ piť teplý čaj..
    4. KAMILKA AKO KÚPEĽ:::::::::::::::100 g kamilky dať do 1 L vriacej vody, nechať 5 min lúhovať, scediť a dať buď do naplnenej vane alebo si urobiť kúpeľ postihnutého miesta---------------------napomáha pri zápaloch pohlavných orgánov , kŕčoch maternice, problémoch s močovým mechúrom, na uvoľnenie sa, pri zmenách na koži, pri nadmieru sa potiacich rukách alebo nohách, zápche, reume, hemoroidoch.
    5. KAMILKA AKO OBKLAD ::::::::::::::::: 1 -2 PL kamilky pridať do 250 ml vrelého mlieka, nechať pár minút lúhovať, scediť a pomocou gázy či čistej utierky prikladať na postihnuté miesta -------- pri bolestivej menštruácii či bolestivom močení prikladať na podbruško
    6. KAMILKOVÝ OLEJ:::::::: do fľaše /veľkosť si vyberte sami/ dať skoro po vrch kamilky, zaliať kvalitným , za studena lisovaným olejom/môže byť aj olivový/, nechať 14 dní na slnku, potom scediť , dať do čistej fľaše a držať na tmavom mieste-------------masáž s kamilkovým olejom pomáha pri reume, boľavých kĺboch, ale aj pri teplote.. pre ukľudňujúce účinky pomáha aj pri bronchitíde či astme / olejom natierať hrudný kôš/ ..je blahodárny aj na suchú, popraskanú pokožku, hematómy či pri liečbe akné.. postihnuté miesta natierať š-5 x denne.
    7. kto chce mať zdravú a krajšiu pleť-mal by si aspoň 1x týždenne umyť tvár kamilkovým čajom.. známy je aj účinok na jasnejšie a zdravšie vlasy, ak si ich kamilkovým odvarom oplachujete. ....... inhalovanie kamilky /naparovanie/-napomáha pri chorobách dýchacích ciest, ale aj pleti... použiť môžte buď kamilkový čaj alebo aj kamilkový olej / pár kvapiek/ , zriedený v horúcej vode..
    8. kamilka nemá nežiadúce účinky, ale známy liečiteľ-bylinkár Maurice Mességué tvrdí, že ak beriete nejaké homeopatické liečivá, kamilku vynechajte, blokuje totiž ich absorbovanie.... Je aj veľmi známe antiseptikum- umytú, rozdrvenú kamilku , možno prikladať na zle hojace sa rany.
    9. ZAHLIENENÉ DÝCHACIE CESTY::rozdrvenú kamilku zmiešať s medom/kvalitným/ a niekoľko dní užívať 2x1 ČL denne..
    10. PRI KŔČOCH: kvety kamilky namočiť do 1 L bieleho vína , nechať 12 h na slnku, potom scediť, fľašu držať na tmavom mieste ..piť pár dúškov denne..
    11. KAMILKOVÁ MASŤ:::100 g neslanej bravčovej masti , 1 PL olivového alebo mandľového oleja, 1 PL sušenej kamilky, 4-5 kv. éterického oleja kamilky/ale aj nemusí byť/--------/ak nemáte neslanú bravčovú masť, treba ju umyť niekoľko x v studenej vode/..Masť na slabom plameni roztopiť, pridať olej/olivový či mandľový/ a kamilku../éter.olej teraz nepridať/..nechať ešte minútku na ohni a potom na 24 hodín odložiť.. potom masť opäť zohriať /nie zovrieť/a scediť cez dupľovanú gázu..pridať éterický olej /ale aj nemusíte, ide len o vôňu/.. naliať do vysterilizovaných fľaštičiek /napr. v trúbe na 150 °C cca 30 min/, v lete držať v chladničke, v zime netreba.. /takto si môžte urobiť masť aj z iných byliniek/------tu je viac k téme bravčová masť, aj jej premývanie http://varecha.pravda.sk/recepty/liecive-ucinky-bravcovej-masti/27480-recept.html
    12. a pre gurmánov ..:))---- PÁLENKA Z KAMIILKY::100 g kamilkových kvetov,100 g cukru, kôra /chem.neošetrená/z 1 citrónu, 2 dcl destilovanej vody, 8 dcl domácej pálenky / či kvalitnej vodky, ak nieto pálenky/::::kvety kamilky, dest.vodu, kôru, cukor a pálenku zmiešať vo fľaše, uzavrieť a na slnku nechať 4 týždne..potom scediť, preliať a ešte nechať 2 mesiace na tmavom mieste-potom už len po dúškoch piť..:)
    13. * ak máte pocit, že je článok o kamilke chaoticky napísaný, tak sa nemýlite..:) kamilka je totiž tak univerzálne "liečivo" , že som mala problém pri písaní, nakoľko sa mi témy prekrývali /kde čaj, kde kúpeľ, kde obe kúry+ prepisovanie diagnóz do viacerých riadkov ..:)
    14. ** tento článok nie je o tom, že sa máte doma sami liečiť a neísť už nikdy viac k lekárovi..:) tento článok je o tom, že skoro všetci máme doma sušenú kamilku a ani nevieme, na čo všetko je vynikajúca..ak nič iné-šálka kamilkového čaju denne, nás na chvíľu ukľudní a pomôže Nám prechádzať viacerým chorobám..:) ...ja ho práve pijem-teda sa usmievam...:)