Mäsové guľky

Mäsové guľky plnené mozzarellou

Autor receptu: siuuu

Mäsové guľky máme radi a pripravujem ich na rôzne spôsoby.* Tentoraz som ich naplnila mozzarellou a podávala so zemiakovo-zeleninovým pyré a jednoduchou horčicovou omáčkou. Množstvá neuvádzam, každý si množstvo surovín jednoducho upraví podľa počtu hladošov.

15 minút
príprava
35-40 minút
na 190 °C

Postup

  1. Na guľky zmiešame mleté mäso (ja používam hovädzie, ale pokojne mix alebo bravčové), vajíčka, soľ, korenie, Gyros korenie, pretlačený cesnak a mleté ovsené vločky alebo strúhanku. Zmes dobre prepracujeme. Zo zmesi odoberáme kúsky - toľko, aby stačilo na obalenie guľky mozzarelly a robíme guľky. Uložím na panvicu vhodnú do rúry, pofŕkam olivovým olejom (ten som zabudla dať do rozpisu surovín) a pečiem v rúre zohriatej na 190 °C cca 20 minút. Občas obrátim.
  2. Medzitým ako sa pečú guľky, rozmiešam smotanu s horčicou (množstvo podľa chuti), ochutím soľou, korením a zmes vylejem k pečúcim sa guľkám do rúry. Dopekám ešte 15 minút - omáčka sa za ten čas pekne zredukuje.
  3. Na pyré uvarím v jemne osolenej vode 1 zemiak, mrkvu a kvaku - všetko očistené a pokrájané na kúsky, scedím, popučím, pridám maslo, horúce mlieko (môže byť aj smotana - ja musím obmedzovať množstvo tukov), rozmixujem dohladka, ochutím soľou, korením a muškátovým orieškom.
  4. Niekedy pečiem zemiaky spolu s guľkami - tenké plátky jednoducho poukladám do pekáča pomedzi guľky (treba čo najtenšie plátky, aby sa prepiekli, prípadne hrubšie plátky treba predvariť).
  5. A tu je výsledok guliek pečených spolu so zemiakmi