Čučoriedkový zákusok

Makovo-čučoriedkové rezy so želé piškótami (fotorecept)

Autor receptu: izabella929

Do zákuska som vyskúšala použiť želé piškóty v mliečnej čokoláde.* Nemala som istotu, či čokoláda na piškótach nebude farbiť zákusok. Som rada, že je to spoľahlivé a teda aj veľmi chutné takto spolu s čučoriedkami.

22
porcií
60 minút
príprava
2x10 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Na prípravu dvoch makových korpusov som vajcia s cukrom a teplou vodou vymiešala do peny. Múku, prášok do pečiva, celý mak a kokos som zmiešala a preosiala do cesta, vareškou zľahka vmiešala do cesta. Plech som vystlala papierom na pečenie, cesto som vyliala a zarovnala. Rúru som nechala vyhriať na 180 °C a piekli sa po 10 min. Potom som ich nechala chladiť na mriežke.
  2. Krém som pripravila z mlieka, detskej krupice a vanilkového cukru - uvarila som z nich hustú kašu, ktorú som ihneď vychladila. Maslo s cukrom som vymiešala do peny, primiešala vychladnutú kašu a pre farebnú kompozíciu som pridala tyčovým mixérom rozmixované zavárané čučoriedky. Do krému som napokon pridala aj čučoriedkový likér. Krém som rozdelila na dve väčšie a jednu menšiu časť, ktorú si odložím na záverečné zdobenie.
  3. Na podnos som uložila prvý makový korpus a natrela som ho horúcim marhuľovým krémom.
  4. Na lekvár som natrela jednu časť čučoriedkového krému.
  5. Na krém som uložila želé piškóty. Pred uložením som ale nečokoládovú stranu piškóty pre istotu namočila do čučoriedkového likéru, lebo som sa bála, že sa piškóty pri krájaní budú mrviť.
  6. Na piškóty som natrela jednu lyžicu marhuľového lekváru a potom som na lekvár naniesla druhú časť krému. Istila som sa, aby sa krém nezošmykol z čokoládového povrchu.
  7. Napokon som celé dielo zakryla druhým makovým korpusom. Zákusok som uložila do chladničky stuhnúť a potom som ho na noc zaťažila.
  8. Druhý deň som pripravila čokoládovú polevu. Preto je biela, aby som trošku vysvietila celý zákusok.
  9. Krájala som na rezy horúcim mokrým nožom. Je pravda, že tá čokoláda na piškótach ide trošku ťažšie krájať, ale treba dávať pozor, podržať chvíľku nôž na nej, aby povolil čokoládovú polevu na piškóte. Len trpezlivosť ruže prináša. Prajem vám dobrú chuť.