Cuketový koláč

Letný cuketový pie - mriežkový koláč

Autor receptu: oslo1

Ako som už v predchádzajúcom recepte spomínala, máme veľa cukety v záhrade. Porozdávali sme susedom a aj tak máme stále dosť. Cesto na koláč používam stále rovnaké, plnku v tomto prípade dávam cuketovú.* Veľmi sa mi osvedčila aj tekvicová, malinová a čučoriedková.

12
porcií
30 minút
príprava
40-60 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Cesto: Do misy v robote si dáme múku, cukor, maslo, soľ a vodu a všetko vymiešame. Najprv to bude taká drobenka, potom sa už začne cesto formovať. Robot vypneme a necháme oddýchnuť.
  2. Plnka: Pozbierame cuketu v záhrade, ošúpeme, postrúhame a dáme do hrnca variť. Pridáme cukor a škoricu. Keď to začne vrieť, tak pridáme v miske vymiešane vajíčka s kyslou smotanou. Pridáme Zlatý klas vymiešaný v trošičke vody. Pomiešame, necháme povrieť. Odstavíme a necháme zatiaľ tak.
  3. Na pomúčenej doske vyhnetieme cesto a rozvaľkáme ho na veľkosť misy na pečenie. Misa na pečenie môže byť originál na ovocný pie, u nás v Londýne ju majú v Ikei, alebo môže byť obyčajná tortová forma. Mám vyskúšané všetky, nakoľko tieto koláče pečiem často s rôznymi plnkami. Potom rozdávam susedom a podobne. Misu na pečenie vymastíme maslom, vysypeme múkou. Dnu vložíme cesto tak, aby po okrajoch vytŕčalo z misy. Cesto nožnicami ostriháme na požadovanú veľkosť a zbytkové cesto odložíme na dosku. Cesto vo forme poprepichujeme vidličkou, nasypeme tam sušený cícer, alebo tie guľky, čo sa dávajú na pekáč a dáme do vyhriatej rúry piecť na 10-15 minút. Vieme, ze je upečené, ked začne trošička hnednúť.
  4. Na doske si vyvaľkáme zvyšné cesto, ktoré narežeme na pásiky. Kto je ľavý na rezanie, môže si povykrajovať srdiečka, hviezdičky - toto pôjde na vrch koláča.
  5. Upečené cesto vytiahneme z rúry, vyberieme ten cícer, alebo čo sme použili na zaťaženie. Na predpečené cesto nalejeme plnku. Na vrch poukladáme tú mriežku, alebo tie vykrojené srdiečka z cesta. Kto má malé deti, odporúčam srdiečka, hlavne aby ich bolo veľa, lebo to deti milujú.
  6. Vložíme do rúry a necháme piecť kým mriežka na vrchu nebude upečená.