Langoše zo všetkých najchutnejšie (fotorecept)

Autor receptu: eliniatko

U nás doma ozaj ľúbime langoše, robíme ich raz za čas, keďže úplne najzdravšie jedlo to nie je, priznajme si. Skúsili sme mnoho receptov, kým sme ich vytunili do ten najchutnejšej podoby - a tak už nemusíme skúšať, vždy sa po nich zalizujeme. Muž, čo si obvykle dal jeden, z týchto zbaští minimálne dva a ešte by si dal :-) Sú ozaj vynikajúce.

8
porcií
10 minút
príprava
10 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Nezľaknite sa sušeného droždia - dlho sme robili z klasického, ale raz sme doma nemali, mali sme len sušené - a cesto bolo omnoho lepšie! Nevim čím to je, a je možné urobiť recept aj s klasickým droždím (vtedy z vlažného mlieka, cukru a droždia urobíme kvások, a ten potom vlejeme do múky). Každopádne, ja odporúčam sušené droždie, a vtedy kvások robiť netreba, prvý bod bude zmiešať múku a práškové droždie.
  2. Primiešame zvyšné suroviny okrem oleja, ten bude na vyprážanie. Ja miešam najprv lyžicou, a potom domiesim rukami, kým bude cesto rovnomerné (no bude stále mäkké a lepkavé). Necháme ho vykysnúť, minimum je taká pol - až trištvrte hodinka, ideálne pár hodín (my sa už nevieme dočkať, tak do hodiny od umiesenia už vyprážam :-) ). Takto cca vyzerá už po vymiesení, keď z neho beriem už na panvicu. Vždy pripravujem čerstvé langoše, zvyšok potom po vykysnutí odložím do chladničky (ak ostane) a vyberiem keď idem robiť česrtvý langoš.
  3. Z cesta vyjde približne 8 langošov - vždy si cca osminu odtrhnem (bude ich viac ak ich robievate malé, ja robím také stredné až väčšie), roztlačím najprv v rukách, a potom na panvici doroztláčam dvomi okrúchlymi naberacími lyžicami - tak, aby boli skôr tenšie. Používam ryžový olej, nie je pridrahý a čo je dôležitejšie, neprepaľuje sa, a má nízku nasiakavosť. Ak ho doma nemáte, dobrý je aj repkový. Slnečnicový by na vyprážanie nemal byť používaný, lebo sa prepaľuje a vznikajú karcinogény.
  4. Vyprážame na strednom ohni, na strednom nastavení tohto ohňa. Na mojom sporáku je to vpravo dole, a takto mám nastavenú silu plameňa. Je to také silnejšie, ale nie prisilné. Ale vy prídete na to ako sa to robí ani nie pomaly, ani nie prirýchlo, (aby nezhorel).
  5. Langoš obraciame, keď už začína spodný kraj hnednúť.
  6. Druhá strana bude rýchlejšie ako prvá, preto treba kontrolovať.
  7. Keď sú langoše hotové, nachystáme si dochutenie - cesnak (roztlačíme ošúpané strúčiky, posolíme štipkou soli, a prilejeme olej. Dá sa to spolu aj pomixovať, vtedy je to jednotnejšie. Rozotrieme lyžičkou či silikónovým štetčekom na langoš, potrieme smotanou a/alebo kečupom, kto má rád, tak posype syrom... Dobrú chuť, určite si pochutíte :-)