Ovocný koláč

Kysnutý koláč so žinčicovým krémom a s ovocím

Autor receptu: redakcia

12
porcií
30 (+ kysnutie) minút
príprava
25-30 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Pripravíme cesto. Vlažné mlieko zmiešame s cukrom a droždím, necháme 10 minút aktivovať kvások. Múku dáme do misy, pridáme soľ, nastrúhanú citrónovú kôru, vajce, kvások a nakoniec rozpustené maslo. Vypracujeme hladké cesto (môžeme ručne alebo mixérom s hákovými nadstavcami), zakryjeme a necháme kysnúť 60 minút.
  2. Pripravíme krém zo žinčice. V miske zmiešame žinčicu, tvaroh, med a vanilkový extrakt. Vznikne hladký, jemne tekutý krém s ľahkou slanosťou.
  3. Ovocie umyjeme, nakrájame (napr. marhule na mesiačiky), pokvapkáme citrónovou šťavou a jemne premiešame s trstinovým cukrom. Necháme v chladničke 20 minút postáť.
  4. Vykysnuté cesto rozvaľkáme na veľkosť menšieho plechu alebo ho vložíme do okrúhlej formy (koláčová alebo tortová). Navrch rozotrieme žinčicový krém a rovnomerne rozložíme ovocie. Pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C cca 25–30 minút, kým okraje nezozlatnú.
  5. Podávame vychladený, pokrájaný na obdĺžniky, pokvapkaný medom a posypaný lístkami mäty.