Jablkový koláč

Kysnutý jablkový koláč s jahodovým nádychom (fotorecept)

Autor receptu: cesminaz

Trocha iný spôsob prípravy kysnutého koláča, ktorý určite neoľutujete. Mäkučké cesto so šťavnatými jablkami v kombinácii s jahodovým pudingom.* Vrelo odporúčam, je úžasný!

35 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Ako prvé si môžeme pripraviť plnku. Jablká očistíme a následne pokrájame na tenučké lupienky. Takto pripravené jablká zakryjeme napríklad tanierom, aby neohnedli dovtedy, kým ich budeme používať, keďže plnku zmiešame neskôr? Ak chcete, tak si jablká môžete očistiť aj medzi kysnutím cesta, ale ja som tak urobila už vopred. Treba očistiť toľko jabĺk, aby ste čistú váhu lupienkov mali 1 kg.
  2. V jednej miske najprv lyžicou premiešame múku, cukor a soľ. Následne pridáme vajce, olej a v 2 dl mlieka napučané droždie. Tých zvyšných cca 1,5 dl mlieka pridávame postupne podľa potreby. Vypracujeme polomäkké cesto, ktoré sa už oddeľuje od misky? Napokon pomocou trochy múky cesto ešte krátko vymiesime do tvaru bochníka a necháme cca 35 minút kysnúť.
  3. Tesne predtým ako začneme s nakysnutým cestom pracovať, si zamiešame našu plnku - k jablkám pridáme jahodový pudingový prášok a vanilkový a kryštálový cukor. Nezamiešavajte ju skôr, lebo jablká od cukru len zbytočne vypustia veľa šťavy? Množstvo cukru si môžete dať aj podľa seba, alebo podľa kyslosti jabĺk.
  4. Nakysnuté cesto prekrojíme na 2 časti a obe vyvaľkáme na veľkosť plechu. Môj má veľkosť 25x35 cm. Následne jedno vyvaľkané cesto prenesieme na plech s papierom na pečenie.
  5. Na cesto rozložíme rovnomerne jablká a zakryjeme druhým vyvaľkaným cestom. Natrieme vrch rozšľahaným vajcom a dáme piecť do rúry, ktorú sme vopred rozohriali na 180 °C na cca 35 minút. Treba si to pre istotu sledovať.
  6. A tu je už upečený koláčik ;-) Piekol sa mi 35 minút. Po upečení ho zahorúca natrieme ešte maslom. Koláč necháme poriadne vychladnúť, aby plnka stuhla a dal sa pekne krájať?
  7. Koláčik chutí fantasticky, cesto je ľahučké a mäkké :-) Plnka vláčna a úžasnej, jedinečnej chuti. Koláčik je výborný nielen v deň pečenia, ale aj na druhý! Prajem dobrú chuť!
  8. Ďalšie moje recepty nájdete aj na mojom blogu cesminazuenal.blogspot.com a na Youtube