Kváskový chlieb

Kváskový chlieb v pekárničke bez rozkvasu (fotorecept)

Autor receptu: kvaskovanie

Jednoduchý a lacný spôsob ako si upiecť zdravý chlieb. A to len z 3 surovín - múky, vody a soli.* Ja som v recepte pridal aj lyžičku rasce. Chlieb je sýtejší, výživnejší ako chleba z droždia a vhodný pre diabetikov. Do chleba je dobré kvôli chuti pridať polievkovú lyžicu masti.

Suroviny

Postup

  1. Autolýza je reakcia, ktorá prebieha, keď necháme múku pôsobiť s vodou približne 20-30 minút. Enzýmy prítomné v múke začnú rozkladať škrob a bielkoviny na jednoduchšie a ľahko stráviteľnejšie látky a podporovať štruktúru lepku. Ak sa použije autolýza, chlieb je kvalitnejší a nadýchanejší.
  2. 750 g múky T 650, 500 ml vody dajte do nádoby v pekárničke.
  3. Na pekárničke zapnite program miesenie a vymieste cesto, stačí miesiť krátko. Cesto nechajte odpočívať približne 30 minút.
  4. Pridajte 1 PL pšeničného alebo ražného kvasu, 1 čajovú lyžičku soli a môžte ale nemusíte pridať jednu čajovú lyžičku rasce kvôli chuti. Odporúčam pridať ešte jednu polievkovú lyžicu bravčovej masti.
  5. Zapnite program miesenie a vymieste cesto.
  6. Po skončení miesenia vytiahnite nože a cesto nechajte odpočívať 8 až 10 hodín pri izbovej teplote kým nenakysne.
  7. Nakysnuté cesto pripravené na pečenie.
  8. Chlieb pečte 70 minút. Keďže maximálny čas na tejto pekárničke je 1 hodina, pridám potom ešte 10 minút.
  9. Chlieb vyklopte z pekárničky a nechajte na mriežke vychladnúť. Ochladnutie chleba je tiež dôležité. Ak by sme chleba prikryli teplý, zostala by v ňom voda a chleba by mohol byť ťažký. Takisto sa chlieb nekrája teplý, mohol by sa "zabiť".
  10. Hotový chlieb.