Kváskové pečivo

Kváskové žemle

Autor receptu: dvorka

Podarili sa mi veľmi chutné žemle z kváskového cesta. Sú jemne sladké, dajú sa jesť samotné, ale aj plnené nasladko či naslano.

20 minút
na 185 °C

Suroviny

Postup

  1. Večer som si spravila rozkvas. Materský kvások som si vybrala asi dve hodiny pred samotným spracovaním rozkvasu, aby sa zohrial na izbovú teplotu. Navážila som si múku do misky. Vodu do pohára a k vode som pridala materský kvások. Dobre som premiešala habarkou a priliala do múky. Spracovala som cestíčko, vložila do sáčku a nechala celú noc pracovať. Ráno bol pripravený na ďalšie spracovanie.
  2. Vo veľkej mise som si navážila všetky sypké suroviny. Do múky som pridala umyté hrozienka. Môžu byť nasekané orechy, nejaké semienka alebo bez týchto prísad. Podľa chuti. K rozkvasu som pridala v pohári rozmiešané mlieko so žĺtkami a olejom. Dobre rozhabarkovala a pridala k múke. Vymiešala som do hladkého nelepivého cesta. Vložila som do igelitového sáčku a nechala som cesto 3 hodiny kysnúť.
  3. Po uplynutí času som cesto vybrala, prepracovala a rozdelila na 15 rovnakých častí. Urobila som z nich bochníčky a nechala 1 hodinu kysnúť. Pred samotným pečením som si rozohriala rúru na 185 °C. Bochníčky som si preložila na plech s papierom na pečenie ktorý som mala položený na šporáku aby sa zohrial. Každý bochníček som tvorítkom so slimákovým tvarom nakrojila, potrela som rozhabarkovaným vajíčkom, posypala makom a plech som vložila do vyhriatej rúry. Vyzerali placato, čakala som ako vyrastú. A výsledok po 20-tich minútach ma milo prekvapil.
  4. Po dopečení som žemle na plechu zakryla utierkou a nechala chladnúť. Zatiaľ som dala do rúry druhý plech. Dlho som nevydržala. Ešte trochu teplú žemličku som prelomila na polovicu aby som videla ako sa upiekla. Aj na fotke vidno že je nadýchaná. A samozrejme aj veľmi chutná.