Kuracia guľková polievka

Autor receptu: dvorka

V detstve nám mamka varievala niekoľko osvedčených polievok, no túto milujem dodnes a udomácnila sa aj v mojej rodine. Nie je to klasika: vývar, koreňová zelenina a niťovky. Má svoje čaro, hlavne pre mňa je to spomienka na detstvo.

3
porcie
40 minút
príprava
90 minút
tepelná úprava

Postup

  1. Do studenej vody som dala variť kosti s mäsom a kožu. Keď vývar začal vrieť, nechala som plyn na minime a varila som hodinu.
  2. Zatiaľ som si nastrúhala najemno za lyžicu petržlenu, za lyžicu zeleru, kalerábu, mrkvy a snažila som sa najemno nakrájať pol cibule, no to sa mi nepodarilo, tak som mala cibuľu na polojemno. Po prvých 40-tich minútach som primiešala zeleninu a varila
  3. V miske som si zamiešala strúhanku, vajce, petžlenovú vňať, štipku nastrúhaného muškátového orecha a asi lyžicu vody. Moja mamka do cesta strúhala kuraciu pečeň a žalúdok, čo vyvarila. No terajšie kuratá z obchodu vnútornosti nemajú. A ak aj píšu že sú s drobkami, asi nemám to šťastie,sľubované drobky som nemala už roky.
  4. Urobila som si tuhé tvarovateľné cesto, z neho som vypracovala valčeky, nakrájala na kúsky a potom postupne vaľkala guličky. Toto guľkanie milovali moje deti. Pomáhali mi všetky tri a tak som guľky robila z dvojnásobného množstva surovín, aby mali všetky čo robiť a aj sa ich zjedlo pomaly viac ako samotnej polievky.
  5. Po hodine varenia som kosti s mäskom a kože vybrala, nechala vychladiť. Vrchnú tukovú vrstvu som pozbierala do hrnčeka, pridala ešte trocha vývaru aby bolo do polovice a po vychladení tento vývar nalejem do malých kelímkov od jogurtu a dám do mrazničky. Používam namiesto kupovaných glutamánových a presolených polievkových kociek. Až potom som pridala zeleninu, ktorú však sme doma v polievke nemávali. Mamka túto polievku robila len s udusenou cibuľkou.
  6. Na rajničke som nasucho opiekla múku, zaliala studenou vodou a miešala hustú kašu, potom som priliala vriacu vodu a poriadne rozmiešala.
  7. Cez sitko som jíšku preliala, hrudky som ponaháňala aby sa všetko dostalo do polievky. Teraz som pridala soľ, nastrúhala muškátový orech ktorý je vlastne kráľom tejto polievky. Bez neho je polievka nie ono.
  8. Pridala som guľky a poriadne niekoľko krát po minúte zamiešala.
  9. Mäsko som obrala z kosti, a takto natrhané som ho pridala do vriacej polievky. Nechala som ju ešte aj s guľkami 20 minút vrieť.
  10. Polievka sa varí polozakrytá, lebo dosť pení a dva krát mi vyfučala pena z hrnca, keďže som v rýchlosti a popri práci zabudla že pena robí neplechu. Tu mám už akotak očistený hrniec s uvarenou polievkou.
  11. A keďže milujem petržlenovú vňať, tá v mojom tanieri nesmela chýbať.