Papriková polievka

Krémová polievka z pečených kápií (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Vďaka ozaj šikovným Mexičanom je tunajší trh nasýtený dostatkom veľkých hrubostenných paprík v rôznych farbách.* Ich chuť som tentoraz vyskúšal v jednoduchej príprave krémovej polievky na slovenský spôsob. Pre spestrenie jej chuti som okrem zemiakov použil aj zväzok mladej cibuľky aj s jej zelenými „pierkami“. Vzhľadom na lahodnosť jej chuti je zvlášť vhodná pre deti, aj keď pre tie menšie by som ju na záver „prepasíroval“. Pre väčšie a zvlášť pre „dospelákov“ je dobrá aj len „roztentočkovaná“.

4-6
porcie
30 minút
príprava
25 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Tentoraz som použil červené, oranžové a žlté hrubostenné papriky (s každej po dva ks, ale to už je detail, na ktorom naozaj nezáleží). Umyl som ich, rozložil na stojato na mriežku, položenú na pekáči a vložil na 30 minút do elektrickej rúry vyhriatej na 210 °C, kedy sa na ich povrchu vytvorili pľuzgiere.
  2. Hneď ich pomocou kuchynských „klieští“, uložil do dvojitého mikroténového vrecúška, dobre zakrútením uzatvoril a nechal na 10-12 minút zapariť. Než sa papriky vhodne „uvoľnili“, som zemiaky zbavil šupky.
  3. Na masle som pripravil cibuľovo-pórový základ s plátkami cesnakových strúčikov.
  4. Olúpané a očistené zemiaky som pokrájal asi na 2 cm kocky.
  5. Za ten čas sa už s paprikami dalo dobre pracovať, naozaj doslova hravo som ich zbavil kože,
  6. pokrájal na centimetrové slížiky a preložil
  7. na cibuľovo-pórový základ, urestovaný na masle.
  8. Zmiešal a 10-12 minút podusil, kedy už uvoľnili vlastnú šťavu. Teraz som pridal mocca lyžičku biele mletého korenia, zarovnanú PL soli a mocca lyžičku korenia Nahrin-Piccante (kto ho nemá, môže použiť chilli papričku, alebo inšô, no pre deti odporúčam štipľavé vynechať).
  9. Zmes som premiešal, zo 5-7 minút podusil a zalial asi poldruha litrom pripravenej vriacej vody (kto chce polievku bohatšiu, môže zaliať zeleninovým, alebo mäsovým vývarom). Teraz som už vložil aj pokrájané zemiaky a nechal ich na strednom ohreve variť až boli mäkké.
  10. Do polievky som pridal 5 PL hustej kyslej smotany a ponorným „helfrom“ ju rozmixoval.
  11. Podával som ju horúcu, pokvapkanú asi lyžičkou olivového (tentoraz výnimočne etxtra panenského, lebo nenasledovala ďalšia tepelná úprava), čerstvou bazaličkou voňavou a s krutónmi z bieleho pečiva.
  12. Po zimnom odpočinku mi zakvitla, po prvýraz v živote, moja mini orchidea.