Malinový koláč

Koláč s malinami a bielkovou plnkou (fotorecept)

Autor receptu: elenas

Veľmi chutný a jemný koláčik.

18
porcií
30 minút
príprava
45 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Preosiatu múku premiešame s cukrom a práškom do pečiva. Pridáme chladené maslo, nakrájané na kocky. Zmes spolu rozmrvíme prstami (alebo aj kuch. robotom) na mrveničku a pridáme žĺtky. Všetko spolu rýchlo premiešame, cesto nemiesime príliš dlho ale skôr ho pozbierame dohromady do jednej kopy. Cesto rozdelíme na dva diely približne na 2/3 a 1/3. Menšiu časť zabalíme do potravinovej fólie a dáme stuhnúť do chladničky.
  2. Väčšiu časť cesta som ešte trochu rozmrvila a pridala kyslú smotanu, cesto je potom jemnejšie a lepšie sa s nim pracuje. Rýchlo zamiesime cesto. Na spodok obdĺžnikovej formy (ja som použila 25x35 cm) som dala papier na pečenie a roztlačila naň cesto (pomohla som si malým valčekom). Cesto poprepichujeme vidličkou a dáme piecť do vyhriatej na 180 °C rúry na cca 15 minút.
  3. Cesto vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Menšiu časť cesta v chladničke skontrolujeme a ak nie je ešte stuhnuté dáme ho na niekoľko minút do mrazničky.
  4. Pripravíme si plnku. Bielky so štipkou soli vyšľaháme na jemný sneh, potom postupne pridávame práškový a vanilkový cukor a šľaháme na tuhy a lesklý sneh. Keď sneh je hotový, pridáme Zlatý klas, premiešame (ja som ho jemne zamiešala na pomalých otáčkach mixérom).
  5. Pridáme olej a zľahka premiešame silikónovou lopatkou. Zmes preložíme na upečené a vychladnuté cesto a rovnomerne rozotrieme.
  6. Na bielky rozložíme maliny (ja som použila mrazené ale môžu byť aj čerstvé alebo aj iné ovocie) a jemne ich zatlačíme do plnky. Vyberieme z mrazničky zvyšok cesta a nahrubo ho nastrúhame navrch koláča. Koláč dáme piecť do vyhriatej na 180 °C rúry na cca 30-40 minút.
  7. Upečený koláč necháme vychladnúť a nakrájame na kocky, vrch môžeme posypať práškovým cukrom.
  8. Chutí výborne!