Šošovicové karí

Karí z červenej šošovice s naanom podľa Moniky a Matúša Kopernických (videorecept)

Autor receptu: sons

Pozrite si, aké vegetariánske karí s chlebovými plackami nám v TV Varecha navarili tanečníci Monika a Matúš Kopernickí.

Suroviny

Postup

  1. Šošovicové karí: Šošovicu prepláchneme v studenej vode. Veľkú hlbokú panvicu rozohrejeme na stredne vysokú teplotu a pridáme kokosový olej. Keď sa olej zohreje, pridáme cesnak, zázvor a restujeme 2 minúty za častého miešania, aby sa cesnak nespálil.
  2. Pridáme rascu, koriander, čili prášok, korení karí, garam masalu, kurkumu a restujeme 30 až 60 sekúnd, kým koreniny rozvoňajú, za častého prehadzovania, aby sme zabránili spáleniu.
  3. Zalejeme zeleninovým vývarom a pomocou drevenej lyžice alebo špachtle zoškrabeme všetky pripečené kúsky na dne panvice. Pridáme šošovicu a drvené paradajky a dobre premiešame. Znížime ohrev na minimum a panvicu prikryjeme pokrievkou. Dusíme 20 až 25 minút, alebo kým šošovica nezmäkne. Ak po 25 minútach šošovica nie je celkom mäkká, pridáme ešte pár lyžíc vývaru alebo vody a varíme ďalších 5 minút.
  4. Potom k mäkkej šošovici vmiešame kokosové mlieko spolu so soľou a korením podľa chuti. Odokryté varíme na miernom ohni 5 až 8 minút, kým zmes zhustne a bude krémové.
  5. Nakoniec vmiešame citrónovú šťavu a nasekanú koriandrovú vňať a stiahneme z ohrevu. Karí podávame s ryžou alebo indickým chlebom naan a ozdobíme koriandrovou vňaťou.
  6. Naan: V miske zmiešame všetky suché ingrediencie. Pridáme grécky jogurt a olivový olej a 1/3 mlieka. Postupným pridávaním zvyšku mlieka vypracujeme elastické cesto. Vypracované cesto jemne naolejujeme a prikryjeme vlhkou utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste (aspoň 30 minút).
  7. Po nakysnutí cesto znovu premiesime a rozdelíme na 4 rovnaké časti, ktoré vyvaľkáme na čo najtenšie placky. Vrchnú časť cesta posypeme cesnakom, koriandrovou vňaťou, rascou (podľa chuti) a prejdeme valčekom, aby sa posýpka prichytila na cesto.
  8. Zohrejeme panvicu (musí byť vhodná do rúry) na stredne vysokú teplotu a placky pečieme neposypanou časťou na spodu 3minúty. Po 3 minútach vložíme panvicu do rúry a pečieme na najvyššej priečke pod grilom ďalšie 3 minúty alebo do zlatista.
  9. Upečené placky potrieme rozpusteným maslom a podľa chuti môžeme osoliť.