Kapustová polievka

Kapustová polievka so scirankou k MDŽ (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Tradícia štedrovečernej kapustnice v prvý deň vianočných sviatkov je na Slovensku neodškriepiteľná. Dokonca povýšená nad zákon. Ale prečo by si našinec nemohol na polievke z kyslej kapusty pochutiť aj v priebehu roka.* Príklad som si odkukal svojho času od MUDr. Janka Michalka, ktorý nás na večer trojkráľový pohostil liptovskými bryndzovými haluškami. Tak ja som moju Pani na tohtoročný MDŽ, okrem kytice a objatia s bozkom, obdaroval aj kyslokapustovou polievkou. Chutila i prekvapila, veľmi!

10-12
porcií
30 minút
príprava
100-120 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

 1. Zvyčajnú domácu škvarenú masť som nahradil pokrájanou údenou slaninou...
 2. Po jej opečení som k nej do hrnca pridal 2-3 PL slnečnicového oleja, veľkú cibuľu pokrájanú na „rezance“ a na plátky pokrájané strúčiky cesnaku.
 3. Po krátkom orestovaní do sklovita som hrniec odstavil zo zdroja ohrevu a cibuľu s cesnakom posypal koreninami: mletou sladkou i pikantnou červenou paprikou, korením na kuracinu, „Romeo“ korením sv. Antona, domácou hubovou vegetou, jemno mletými sušenými shiitake hubami, čerstvo mletým čiernym korením a borievkou. Všetko som premiešal, vrátil na ohrev.
 4. Vložil som kyslú kapustu, po zmiešaní krátko podusil.
 5. Vlial som kurací vývar, šťavu z kyslej kapusty, sušené huby aj s vodou, v ktorej sa „nabobtnali“ a horúcu vodu.
 6. Než základ polievky prišiel do varu, pripravil som sa na „sciranku“ mrvenicu. Do pomocnej misy som „vbuchol“ dve vajíčka so soľou, na kocky som pokrájal maslo, aby dôkladne zmäklo. Pripravil som si polohrubú múku, ako aj údenú krkovičku a klobásy, ktoré som po umytí
 7. vložil do spenenej polievky a mal som na 96 minút kľud, mier a pokoj; teda aspoň dovtedy, než sa z krkovičky uvoľnili kosti,
 8. kedy som ich kuchnskými kliešťami vybral na drevené „denko“ (lopárik) a pokrájal. Klobásu som „nakolieskoval“ už po 6-7 minútach hneď, ako sa v polievke ohriala.
 9. „Vihodňarsku sciranku“ t. j. slovenskú mrvenicu už viac ako šesť desaťročí pripravujem len a iba ja. K tomuto „privilégiu“ sa hrdo hlásim s nostalgickými spomienkami na moju presladkú Mamku – Aňuci, rozhodne to popíšem a uverejním v mojom zážitku. Do misy rozbité dve celé vajíčka, som posypal mocca lyžičkou soli, na malé kocky som pokrájal asi tri PL masla. Nechal zmäknúť i nabrať kuchynskú teplotu. Potom som vajíčka so soľou v mise posypal 6-7 PL polohrubej „Krupczatka“ múky, priložil už „fájňe“ zmäknuté kocky masla a gumenou stierkou rozotrel, postupne som po PL pridával polohrubú múku, kedy už cesto bolo „majdnem“ teda skoro suché. Teraz som ho preložil na kuchynskú tablu a oprúc sa do svojho „chabého metrákového telíčka“, cesto rukami „fest“ vypracoval do podoby supertuhej gule, … až sa potilo z „plafóna“! Medzitým sa v hrnci uvarila polievka podľa mojej predstavy, tak som cezeň preložil strúhadlo a na veľkých „očkách či slzičkách“ priamo do bublajúcej polievky postrúhal polovicu cesta. Zamiešal, nechal 2-3 minútky povariť a h o t o v o !
 10. Druhú tuhú polovicu tuhého cesta som postrúhal na tablu a nechal 48 hodín vyschnúť, potom som suchú „sciranku“ presypal do plastového vrecúška a odložil ho do mrazničky. Chvíľa jeho activity „bude prísť“ pri ďalšej polievke.
 11. Táto dnešná „šmakovala preukrutne“ a jedli sme ju po tri obedy s veľkou lyžicou „nastojato“, tak ako to ľúbi aj Sovka62. Už na druhý deň, vplyvom dóóóbrej „sciranky“ polievka pretvorila na kyslokapustový prívarok s bravčovým údeným a klobásou.
 12. Áno ku sviatku vysokovážených a milých manželiek, svokier, frajerôk, mileniek, gazdiniek, mamičiek, babičiek, tetušiek a sestričiek i Sestričiek, aj tej mojej „prišahanej“ k želaniu šťastia, zdravia a lásky, som pridal k dnes uverejnenej polievke aj tento „bugét“.