Jogurtovo-broskyňový rez

Autor receptu: nika8

Hľadala som niečo zaujímavé a zároveň jednoduché na prípravu. Inšpiroval ma recept z knihy Dr.Oetker. Koláč nám veľmi chutil, tak pridávam pre inšpiráciu :). Kto nepečie s bezlepkovou múkou, v recepte bola uvedená hladká.

65 minút
príprava
20 minút
na 160 °C

Postup

  1. Cesto je na 2 plechy 30x40 cm.
  2. Maslo vyšľaháme dohladka. Postupne vmiešame cukor, vanilkový cukor a po jednom žĺtky. Múku zmiešame s práškom do pečiva a soľou a pridáme k maslovej zmesi (mala som ešte múku Schar Mix It, tak som zmiešala Mix It + Mix C, ale môžte použiť len jeden druh). Cesto rozdelíme na 2 diely a každý diel rozotrieme stierkou na plech vystlaný papierom na pečenie.
  3. Zároveň vyšľaháme bielky na tuhý sneh a rovnomerne ho rozotrieme na obe cestá. Posekané orechy zmiešame so škoricovým cukrom a nasypeme na rozotrený sneh z bielkov (na obe cestá). (môžme použiť vlašské, príp. lieskové orechy)
  4. Plechy vložíme do rúry a pečieme pri 160 C cca 20 minút. Po upečení pláty z cesta stiahneme z plechu a necháme vychladnúť. Po vychladnutí odstránime papier na pečenie.
  5. Náplň: želatínu zmiešame so 4 PL broskyňovej šťavy a necháme 10 minút napučať. Broskyne necháme odkvapkať a nakrájame na menšie kúsky. Jogurt zmiešame so zvyškom broskyňovej šťavy, cukrom a vanilkovým cukrom.
  6. Želatínu zahrievame za stáleho miešania (nevaríme), kým sa úplne nerozpustí. Zmiešame ju s 2-3 lyžicami jogurtovej zmesi a vmiešame do náplne. Do náplne vmiešame aj kúsky broskýň.
  7. Smotanu vyšľaháme dotuha a vmiešame do náplne. (ja som použila bezlaktózovú šľahačku a tá bola 200 ml, tak som použila 2 - myslím, že stačilo 400 ml, v recepte však uvádzajú 500 ml - tak každý nech použije, koľko uzná za vhodné :) ).
  8. Plát cesta dáme do vyššieho plechu, naň rozotrieme plnku a prikryjeme druhým plátom cesta. Necháme stuhnúť v chladničke (najlepšie cez noc) a môžme podávať. Dobrú chuť :)