Losos

Jednoduchý losos s pomarančovým korením

Autor receptu: siuuu

Čerstvému lososovi podľa mňa svedčí úplne jednoduchá príprava, žiadne zložité receptúry.

4
porcie
5 minút
príprava
5-8 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Lososa umyjeme, osušíme, pokrájame na rovnako hrubé kúsky (ak máte kus krájaný z polovice lososa, je dobré tú úzku časť odkrojiť, pretože pokiaľ sa hrubšia časť upečie, tak tá tenká bude prepečená do sucha). Na panvicu dáme maslo a olej (olej sa dáva, aby sa maslo neprepálilo), rozohrejeme a lososa opečieme zo všetkých strán. Ak máte kúsky aj s kožou, opekáme najskôr stranu s kožou - tak cca 3-4 minúty, pokiaľ koža nie je opečená do chrumkava. Potom opečieme zvyšné 3 strany - každú asi minútu. Doba opekania závisí od hrúbky porcií. Po opečení lososa vyberieme a držíme v teple (napríklad dáme na chvíľu do alobalu) alebo do slabo vyhriatej rúry.
  2. Do výpeku z lososa pridáme pomarančovú šťavu a víno, pár minút necháme prebublať, aby sa vyvaril alkohol z vína. Ochutíme jemne soľou a štipkou cukru. Prebublaním sa nám šťavička zredukuje. Lososa vrátime do šťavy, chvíľočku prehrejeme (alebo iba prelejeme šťavičkou na tanieri).
  3. Na tanieri lososa ochutíme štipkou pomarančového korenia a podávame s prílohou podľa chuti - ja som robila sépiové špagety. Ozdobíme bylinkou (nie je podmienkou) a hneď podávame. Pomarančové korenie sa dá zohnať v niektorých predajniach so zdravou výživou, v internetových obchodoch alebo napríklad na farmárskych trhoch u predajcov korenín.