Jarný zákusok bez vajíčok, ale zato s ovsenými vločkami

Autor receptu: sracz

Tento rcp zverejňujem zvlášť rád, pretože: konečne som sa naučil kombinovať viac snímkov do jedného obrázku, môžem sa pochváliť novým porcelánom z JAR, kamarátka Ditka čaká návštevu a tak som jej sľúbil zákusok s ovsenými vločkami a požičaný PC je opäť „spojazdnený“. Nemusím chystať drevo do kozuba, záhradu po zime som vyhrabal a tak som odmenu za prácu a vítanie jari spojil s novou sladkosťou. Ovsené vločky síce dvarazy nemusím, ale toto je čosi iné. Veď vyskúšajte, ochutnajte aj Vy a uvidíte!

21
porcií
60´ minút
príprava
40´ minút
na 175 °C/350 °F °C

Suroviny

Postup

  1. všetko čo budeme potrebovať si dôkladne odvážime, odmeráme a rozložíme na dosah rúk.
  2. námet na tento zákusok som prevzal z 1. dielu receptov zo Života na str. 163 (vďaka Martinus_u ich mám všetkých 22 dielov) a prispôsobil som sa podľa vlastných možností a podmienok; odvážené ovsené vločky uložíme do „weindlingu” a zalejeme horúcim mliekom, necháme dobrých 20´odstáť; pridáme ostatné ingrediencie (ja, v dávnej mladosti poučený Aňuci a Lady Ann, som použil domácu škvarenú bravčovú masť – po vihodňarski „smaľec” a pridal štipku soli); cesto vylejeme na vymastený, múkou posypaný plech (ja som použil mix ololej s múkou v tlakovej nádobe), preklápaním plechu rovnomerne rozmiestnime a povrch posypeme 2 hrsťami na hrubo pokrájaných vlašských orechov a pečieme v elektrickej rúre vyhriatej na 175 °C / 350 °F ~ 40´ (starostlivo sledujeme cez okienko rúry).
  3. zostava surovín na krém.
  4. z mlieka a pistáciového pudingového prášku (v pôvodnom rcp sa uvádza Zlatý klas) uvaríme puding, v ktorom na záver rozpustíme 2 PL masla a necháme vychladnúť; 250 g zmäknutého masla vymiešame so 100 g práškového cukru, pridáme 2 kopcovité PL kvalitného kakaa a elektrickým šľahačom dobre spojíme s vychladnutým pudingom.
  5. toto potrebujeme na polevu.
  6. čokoládu s maslom spojíme pri nízkej teplote do jemnej konzistencie a na záver primiešame aj 3÷4 PL šľahačkovej smotany – poleva dostane vysoký lesk a pri krájaní nožom, namočeným do horúcej vody, sa neprelamuje.
  7. na upečené cesto (overené dreveným špáradlom) rozotrieme ~ 300 ml čučoriedkovomalinového džemu (doma by som určite použil jostový, ale aj ríbezľovojahodový, či marhuľový, alebo iný „pokyselkavý” je veľmi súci a zvyšuje „prudkojedlosť” tejto lahôdky); potom rovnomerne rozotrieme krém a uložíme aspoň na 120´ do chladničky; až na tento dôkladne vychladnutý základ z jedného konca vylejeme polevu a miernym „nadzdvihnutím” ju necháme „samospádom” stiecť na druhý koniec; hneď „za tepla” povrch dozdobíme (ja som použil kvietkový jarný motív z mandľových lupienkov a polevu necháme vychladnúť; opäť som s veľkým úspechom využil nový plech s „odoberateľným mantinelom”.
  8. Servírovanie: s dobrou kávou, horúcim kakaom, alebo voňavým čajíkom na slovenskom,
  9. či juhoafrickom porceláne – priznávam, že sa tentoraz „vyťahujem ako vozger na rukáve”, lebo som si ho pre Varecha.sk extra zvlášť kúpil!