Ovocné košíčky

Jahodovo-malinové košíčky (fotorecept)

Autor receptu: siuuu

Mám veľmi rada kombináciu - jahoda a malina. Tak som sa po dlhšej dobe pohrala s formičkami a vznikli tieto fajnové košíčky.

12-15
porcií
30 minút
príprava
17-18 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Najskôr si pripravíme cesto - zmiesením všetkých surovín. Všetky sypké suroviny (múku, cukor aj mandle) som preosiala. Hotové cesto stlačíme rukou do tvaru hrubej placky, zabalíme do fólie a šupneme do chladničky na cca pol hodinku až hodinku. Medzitým pripravíme plnku. Umyté jahody pokrájame a spolu s cukrom rozvaríme na kašu. Pridáme maliny (nemusí byť - ja mám však túto kombináciu veľmi rada). Za občasného miešania varíme na požadovanú hustotu, alebo zahustíme škrobom rozmiešaným v troške vody. Necháme vychladnúť.
  2. Pripravíme si formičky. Formičky som ničím nemastila, keďže cesto obsahuje maslo. Z cesta som po vybratí z chladničky odštipovala guľky cca vo veľkosti vlašského orecha a túto masu som rovnomerne natlačila do formičiek. Odporúčam skôr trošku hrubšie cesto, aby košíčky vyzerali pekne. Cesto som popichala vidličkou, aby sa úplne nenafúklo (môžete použiť aj slepé pečenie - do košíčkov dať na cesto papierový košíček a nasypať ryžu alebo fazuľu a 2/3 času piecť s touto "záťažou", potom vybrať a dopiecť - ja som bola tentoraz lenivá a piekla som bez). Piekla som na 180 °C spolu asi 17 minút - keď sa začali sfarbovať vršky, vybrala som ich z rúry. Ak sa vám spodok nafúkne, ešte teplý treba prepichnúť opatrne vidličkou a spľaskne.
  3. Do košíčkov som rozdelila ovocnú zmes, nie až celkom po vrch, aby sa zmestila ešte čokoládová ganache.
  4. Čokoládu som posekala (ak použijete horkú čokoládu, použite pomer čokoláda - smotana 1:1), zaliala horúcou smotanou a rozmiešala do hladka. Pomocou lyžičky som čokoládu rozdelila na ovocnú náplň. Zvyšok čokolády som dala do mikroténového vrecka, odstrihla špičku a ozdobila. Pokiaľ ganache úplne nestuhla, posypala som košíčky sekanými pistáciami a lyofilizovaným ovocím. Dozdobila som kúskom čerstvej jahody a lístočkom medovky.