Jablkový koláč

Jablkový mrežovník (fotorecept)

Autor receptu: zuzkanr

Sezóna jablkových koláčikov je v plnom prúde a ja som sa tento rok rozhodla skúsiť prvýkrát jablkový mrežovník. Recept mám z časopisu a mierne som si ho poupravila, ako mi to vyhovovalo.

12
porcií
120 minút
príprava
60 minút
na 170 °C

Postup

  1. Pripravíme si suroviny na cesto. Maslo by malo byť v izbovej teplote, aby sa s ním ľahko pracovalo.
  2. Rukou si vymiesime cesto, ktoré rozdelíme na tri rovnaké časti a dáme ho minimálne na hodinku na chladničky.
  3. Kým je cesto v chladničke ošúpeme a nakrájame si jabĺčka na malé kúsky. Ja som použila naše zelené sladučké zo záhrady. Pridáme štavu z jedného citróna, ľubovoľné množstvo sušených hrozienok a nasekané vlasšké orechy a mandle. Prisypeme aj dva škoricové cukre a cca 1 čajovú lyžičku mletej škorice. Všetko spolu premiešame.
  4. Vyberieme si cesto z chladničky a pripravíme si okrúhlu formu na pečenie (moja má priemer cca 24 cm, v recepte odporúčali formu s priemerom 18 cm). Dno formy si vystelieme papierom na pečenie a vyvaľkáme jednu časť cesta, tak aby pokryla celé dno. Okraje formy si vymastíme a pomúčime. Z druhej časti cesta som urobila dva šúľky, ktoré som rukami poroztláčala po okrajoch formy a spodok obidvoch ciest spojila.
  5. Plnku vložíme do formy vystlanej cestom a pozatláčame, zarovnáme.
  6. Z tretej časti cesta si vykrojíme mriežky, ktoré poukladáme na vrch a spojíme s okrajom. Ja som opäť nevystihla hrúbku.
  7. Rúru máme vyhriatu na 170 °C a pečieme hodinu. Vrch horúceho koláča polejeme medom, ktorý mu dodá ešte šťavnatejšiu chuť. Necháme vychladnúť.
  8. A na záver som vrch ešte posypala práškovým cukrom. Dobrú chuť!