Jablkový zákusok

Jablkové minitortičky

Autor receptu: siuuu

Zo včerajšieho pečenia mi ostalo cesto (použila som menšiu formu, pretože iba z tej som mala 2 kusy).* Keďže ako správna gazdinka sa snažím produkovať čo najmenej odpadu, upiekla som ho a zimprovizovala tieto rozkošné tortičky - a boli výborné. Takže ak vám zostane korpus - tu je nápad čo s ním.

8-10
porcií
15 minút
príprava
10 minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Z upečeného vychladnutého korpusu (mne zostalo cesto z jablkovej torty) okrúhlou vykrajovačkou vykrojíme kolieska z priemerom 4,5 cm. Z jednej strany potrieme troškou džemu.
  2. Na plnku zmiešame mleté orechy (vlašské, mandle, pistácie, ...) s podrvenými piškótami, džemom, rumom a pomarančovou šťavou tak, aby sme dostali polotuhú zmes.
  3. Jablká ošúpeme, vykrojíme špeciálnym nástrojom (alebo nožom) jadrovníky tak, aby jablká ostali vcelku a bol, prázdny iba stred. Jablká pokrájame na plátky hrubé cca 1,5 cm. Víno s trochou vody, cukrom a voňavým korením privedieme k varu, vložíme kolieska jabĺk, vypneme a necháme pošírovať pokiaľ nie sú plátky jabĺk mäkké (ale nesmú sa rozpadávať - musia držať tvar) - cca 8-12 minút, podľa hrúbky plátkov. Jablká vyberieme von a necháme vychladnúť. Z plátkov rovnakou vykrajovačkou, ktorou sme vykrajovali z cesta kolieska vykrojíme tiež kolieska tak, aby diera po jadrovníku bola v strede.
  4. A ideme skladať tortičky - na koliesko cesta (potretou stranou hore) položíme plátok jablka, do otvoru v strede natlačíme trocha plnky a priklopíme druhým kolieskom korpusu (potretou stranou dolu). Jemne pritlačíme a boky obalíme v posekaných orieškoch . Ozdobíme podľa chuti a fantázie. Ak Vám zvýši plnka, urobte z nej miniguľky, obaľte v orieškoch alebo v kokose a máte ďalšiu maškrtu.