Huspenina

Huspenina (studenô) (fotorecept)

Autor receptu: marienka44

Huspeninová dobrota je pochúťka i liek. Hoci existuje veľké množstvo receptov na huspeninu (napr. s prídavkom údeného mäsa), základ ostáva: bravčové nožičky, kolená a kože. V týchto častiach je ukryté bohatstvo-kolagén. Vo vode nerozpustná bielkovina podporuje u ľudí vitalitu kostí, šliach, kĺbov, chrupaviek a väzivových tkanív. Chráni nás pred vznikom artrózy a pohybový aparát je pružný. Aby huspenina obsahovala čo najviac kolagénu, musí sa variť pomaly, 4-6 hodín je optimálny čas.

6
porcií
30 minút
príprava
300-360 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. Keďže som nezohnala bravčové nožičky (úzkoprofilový tovar), kúpila som huspeninový balík, ktorý obsahoval prepílené predné koleno a veľa koží a k nemu som ešte dokúpila 2 čerstvé bravčové chvosty s krížovou kosťou. Umyté mäso, neošúpanú cibuľu, cesnak (väčšiu časť cesnaku dávam až vo finálnej fáze po precedení vývaru), soľ, korenia, ocot, bobkové listy dáme do studenej vody a privedieme k varu. Pomer vody a mäsa je 2:1, (asi 2 cm nad mäsom). Pozbierame prípadné vyzrážané bielkoviny (šuminy) sitkom a nastavíme pomalý var, skoro len náznak varu. Moja sklenená pokrievka má otvor, ale musela som ju trochu odchýliť, aby var nebol silný. Varila som na najmenšom plynovom horáku. Vody musí vyvrieť asi polovica.
  2. Asi po 2-3 hodinách pridáme prekrojenú koreňovú zeleninu (mrkva, petržlen, kúsok zeleru, stonkový zeler). Dala som len 1 mrkvu, aby vývar nebol nasladlý. Varíme na stíšenom plameni ešte ďalšie 2 hodiny. Spolu 5-6 hodín podľa množstva mäsa.
  3. Keď sa mäso oddeľuje od kostí, hrniec odstavíme z ohňa. Huspeninový vývar scedíme cez sitko do druhého čistého hrnca. Mäso zvyknem dať na plech na pečenie a nechám čiastočne vychladnúť. Zbavíme ho kostí a rozdelíme rovnomerne do stredu hlbokých tanierov. Ja mám rada aj pokrájané kože. Osvedčili sa mi plastové taniere, lebo sú ľahké a vhodné na transport k rodine. :-) . Uvarené mäso na plechu:
  4. Z povrchu teplého vývaru pozbieram nežiadúci tuk priložením bielej papierovej servítky, ktorú okamžite vytiahnem a zahodím. Opakujeme viackrát.
  5. Teraz pridám ostatný pretlačený cesnak, prípadne dosolím, opatrne nalejem do tanierov a nechám stuhnúť. Pred stuhnutím jemne poprášim červenou mletou paprikou a čerstvo mletým korením na ozdobu. Každý tanier zakryjem potravinovou fóliou. Hotovú huspeninu (najlepšie na druhý deň) podávame s chlebom, s pokrájanou cibuľou a pokvapkanú citrónom, prípadne zriedeným octom. Octovú zálievku pripravujem z trochu vody, soli, kryštálového cukru a octu podľa vlastnej chuti. Do tanierov som pridala aj plátky uvarenej mrkvy. Niekto dáva aj pokrájané na tvrdo uvarené vajce. Mäso rozdelené v tanieroch:
  6. Huspenina chutila, bola akurát slaná a cesnaková a hlavne tuhá.