Hrnčekový koláč s krupicou (fotorecept)

Autor receptu: medovnicek

O tomto koláči mi hovorila moja kaderníčka Zlatka, keďže ma zaujal, vypýtala som si recept a túto nedeľu som koláčik aj upiekla. Jedol ho dokonca aj môj syn, ktorý sladké vôbec nejedáva. Že je v plnke krupica nepoznal ani on.

3x10 minút minút
na 180 °C

Suroviny

Postup

  1. Vajcia vyšľaháme s kryštálovým cukrom - ja som jeho množstvo ubrala a použila som hnedý trstinový cukor.
  2. Potom pridáme olej, studené mlieko - znovu prešľaháme. Do múky rozmiešame prášok do pečiva a s ostatnými surovinami pridáme do žĺtkového základu. Hrnček na váženie surovín mal objem 250 ml.
  3. Cesto rozdelíme na dve rovnaké polovice.
  4. Hlboký plech vystelieme papierom na pečenie a rozotrieme naň prvú polovicu cesta - cesto bolo dosť husté, tak som kládla lyžicou kôpky a potom som ich stierkou rozotrela po celom plechu. Dáme piecť do rúry vyhriatej na 180 C 10 minút.
  5. Medzitým si uvaríme plnku. Do litra mlieka nasypeme 4 PL krystálového cukru a keď mlieko zovrie, pridáme 8 PL detskej krupice. Za stáleho miešania uvaríme kašu. Ešte do horúcej pridáme 4 PL strúhaného kokosu. Ospravedlňujem sa, že ďalej som nefotila postup, priniesli mi vnúčika na varovanie, nebolo času už na fotenie.
  6. Krupicovú plnku natrieme na predpečené cesto a dáme znovu piecť na 180 C - 10 minút.
  7. Po desiatich minútach vytiahneme plech z rúry, natrieme zvyšnú časť kakaového cesta a znovu na 180 C desať minút pečieme. Po tejto dobe vytiahneme koláčik z rúry.
  8. Ihneď potrieme džemom - potierala som marhuľovým a posypeme kokosom, alebo môžeme aj poliať čokoládou. Nenáročný, rýchly a hlavne chutný koláč.