Dusená hliva

Hliva ustricová na póre a kapii (fotorecept)

Autor receptu: sracz

Huby v mojej kuchyni, už od „junáčikovského“ veku, navždy obsadili pomyselný trón a som presvedčený, že aj vo väčšine slovenských domácností. V súčasnosti „bojujem“ na cudzom „ihrisku“, tak som naše „dubáčence, kurátenka i kaľički“ musel nahradiť „kúpenskými“. Hliva ustricová priaznivo ovplyvňuje krvný tlak a upravuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi. Chutná je v polievkach, omáčkach, s mäsami, so zeleninou, v šalátoch, tepelne upravená, ale aj surová! Nezúfam a teším sa na domácu „špajzu“!

4-6
porcie
12 minút
príprava
12 minút
tepelná úprava

Suroviny

Postup

  1. V zástere, s vervou a chuťou do toho a „friško“ bude hotovo! Časovo a prípravou nenáročná „chuťovka“, ktorú si dokážete vyšpecifikovať aj podľa vlastných chutí, nápadov a možností. Vo väčšej rajnici som rozohrial olej a vložil pokrájané: červenú cibuľu, zelenú časť póru, zelerové stonky a kápiu. Po premiešaní
  2. som všetko nechal zo 5-7 min podusiť a
  3. pridal, medzitým na väčšie kusy pokrájaného, hlavného „predstaviteľa“ t. j. hlivu ustricovú
  4. premiešal, 2-3 min podusil a okorenil overenou zostavou čerstvo mletého čierneho korenia, borievky (jalovca), drvenej rasce a mletej sladkej papriky. Samozrejme, každý z Vás si pridá korenie podľa vlastných chutí a predstáv. Teraz už iba
  5. „vbuchnúť“ celé vajíčka (Σ podľa počtu stravníkov a veľkosti ich hladu), premiešať a krátko dodusiť na konzistenciu svojeho jazýčka a (he-he-he) bruška.
  6. Pri vypnutom ohreve (najlepšie mimo horúcu „platňu“), som vmiešal 2/3 lístočkov „zeleného trojboja“ a
  7. podával na raňajky ozdobené jeho poslednou 1/3 a s maslovou hriankou. Vhodné je jeho použitie aj ako úhľadne zostaveného predjedla, posypaného strúhaným údeným oštiepkom!