Hamburgerové žemle zo špaldovej múky - kváskové (fotorecept)

Autor receptu: homemadetastywithlucy

Milujem hamburgery. A aj to je jeden z dôvodov, prečo som začala kváskovať. Aby som si mohla pripraviť žemle, ktoré mi nebudú robiť zdravotné problémy. Pri recepte som sa inšpirovala tu na vareche @Siisa ďakujem :)

6-8
porcií
20-25 minút
na 220 °C

Suroviny

Postup

  1. Večer si pripravíme rozkvas z materského kvásku, múky a vody. Prikryjeme potravinovou fóliou a necháme na teplom mieste v noci pracovať. Uvaríme si zemiak a necháme ho cez noc vychladnúť.
  2. Ráno si zo štartéra, najemno nastrúhaného zemiaku a ostatných surovín vymiešame v mixéri cesto. Miesime na najvyššom stupni asi 7 minút.
  3. Vypracujeme pružné nelepivé cesto. Prikryjeme potravinovou fóliou a dáme do chladničky kysnúť asi na 7 hodín. Môžeme ho nechať kysnúť aj na teplom mieste. Vtedy je čas kysnutia kratší, teda 2,5 - 3 hodiny.
  4. Po vykysnutí dáme cesto na pomúčenú dsku, kde ho trochu premiesime.
  5. Cesto si rozdelíme na bochníky, podľa toho aké veľké žemle chceme. Uložíme na plech a necháme kysnúť ešte 2 hodiny.
  6. Pred pečením žemle posypeme sezamom. Rúru si vyhrejeme na 220 stupňov. Na spodok si dáme starý plech. Vložíme plech so žemľami a na spodný starý plech vylejeme pohár vody. Rúru rýchlo zatvoríme. Pečieme 20 -25 minút. Po 10 minútach rúru otvoríme, aby para vyšla von.
  7. Po vytiahnutí žemle potrieme studenou vodou a necháme vychladnúť na mriežke.
  8. Žemle sú mäkučké a veľmi chutné. Takto vyzerali na reze.
  9. Môžete si pripraviť takýto úžasný burger s hovädzím mäsom, dusenými šampiňónmi, opečenou slaninkou, šalátom a cesnakovým dresingom. Dobrú chuť!